РЗС заподозря грандиозна фалшификация и грубо разминаване между последните данни на ГРАО и НСИ, което подкрепи с подробна таблица и статистика за разминаването в цифрите.
"Тези данни са потресаващи", категорично заяви лидерът на РЗС Яне Янев по време на редовния брифинг в централата на партията.
Той даде пример с няколко от общо 264 български общини, за които данните са най-фрапиращи. Според данните на ГРАО в Благоевград например населението с постоянен адрес е 92843 души, а според последните данни на НСИ хората, които живеят там са 76812. Разликата в съотношението на данните е 121%.
Лидерът на РЗС Яне Янев заяви, че партията няма споразумение с ДСБ. По думите му партията на Иван Костов се държи достойно и е показала, че „не се поддава на манипулациите на стари интриганти, които са сбор от нули", визирайки новото ОДС.
Oще...
В град Бургас например, по същия начин се изчислява, че разликата между данните на двете държавни институции е 112%.
Във Видин ГРАО преброява около 15 хил. души повече, а в Добрич - близо 30 хил. души повече от НСИ.
Разликите според РЗС са най-фрапиращи в т.нар. общини-бастиони на ДПС като там процентите варират между 150 и 250%. В Руен процентите са 129%, в Джебел - 328%, което е рекордно за страната, по думите на Яне Янев.
От партията посочват, че според данните на ГРАО българите са общо 8 470 148, а според данните на НСИ статистиката сочи, че те са 7 504 868, което прави разлика в съотношението на данните от 113% или 965 280 души.
Яне Янев изрази опасения, че в България на предстоящите избори могат да бъдат фалшифицирани данните на близо 1 млн. души.
"Над 1 млн. и 500 хил. фантомни гласа могат да бъдат прибавени към протоколните резултати така, че да бъдат в полза на една политическа партия", опасява се лидерът на консерваторите.
Освен това от РЗС предупредиха, че броят на мандатите и общинските съветници се определя съгласно чл. 19 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.
Янев заяви, че ще се обърне към всички отговорни български и европейски институции и изрази готовност да предприеме действия по съдебен път. По думите му, няма друг такъв аналог в историята на ЕС и България и определи данните като „грандиозна фалшификация и манипулация на предстоящите избори". Янев посочи, че изборните резултати могат да бъдат облажвани.
От местните избори могат да се обжалват пред административния съд, а президентските - пред конституционния съд.
„Никой не може да проследи каква част от списъците по ГРАО т.е. от потенциалните избиратели в момента са в страната", коментира още Янев и посочи, че вече няма механизъм, по който гранична полиция да проследи за колко време и кога един български гражданин влиза и излиза в друга страна от ЕС.
Според него, не е ясно и дали тези 1 млн. души отговарят на изискванията за уседналост. Той запита защо всички други партии мълчат по този въпрос. Янев предупреди и за груг проблем - разхищения от републиканския бюджет.
Той заяви, че ще поиска незабавна среща с вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков, за да му отговори на въпроса:
„Парите, които се превеждат от републиканския бюджет за 2011 г. и са по т.нар. пълен достъп 100% тази част от субсидията, които общините получават за т.нар. местни дейности на 1 жител, какво значи жител?" От Дянков ще се иска да даде дефиниция на думата „жител" и дали тези пари се определят по данните на ГРАО за съответната община или по данните на НСИ.
Той предупреди, че може да се превеждат пари за общините и за над 1 млн. фантомни жители.