Добрев: Правят се счетоводни трикове в НЕК, за да се намалят загубите

Булфото
share

Нашите очаквания са, при липсващи 200 млн. лева приходи в регулатора, той да чувства трудности към месеците април - май, да изплаща заплати. Това каза на пресконференция на ГЕРБ Делян Добрев, министър на икономиката и енергетиката в правителството на Бойко Борисов.

Беше намален кредитният рейтинг на НЕК, но и се създаде негативна перспектива за развитието на дружеството. Интересно е да се прочетат мотивите, с които е намален кредитният рейтинг. Те, общо взето, припокриват всичко онова, което ние се опитваме да поставим на вниманието на управляващите повече от 6 месеца. В първото изречение още, с което е определен кредитният рейтинг, се казва, че кредитният рейтинг се намалява, заради неблагоприятни регулаторни решения, от страна на регулатора в България, който поставя компаниите в опасност. Според доклад на НЕК, от края на миналата година липсващите приходи са в размер на 620 млн. лева. Очакваната загуба на НЕК е над 400 млн. В момента се правят счетоводни трикове, с които тази загуба да се намали до около 30 млн. лева, като се записват бъдещи приходи от страна на бюджета, от квоти за въглероден диоксид. Този счетоводен трик няма да промени ситуацията в енергетиката. С решението от края на миналата година, за повторно намаляване на цената на електроенергията, се повиши цената за НЕК, но в същото време се иззеха половината от приходите в ресора, каза още Добрев.

За първи път в историята на НЕК се намалява кредитният рейтинг и това е показателно за начина, по който се управлява енергетиката, добави още той.

„Няма как, от една страна да се намаляват приходите, с решение на регулатора, а от друга страна да се увеличават разходите и да се твърди, че системата се балансира. Получава се точно обратното – огромно небалансиране. Миналата година, цената на въглищата беше увеличена от 71,50 лева на 75 лева, с мотив, че себестойността на тази цена на въглищата е по-висока, а в същото време, виждаме, че за предходните години мините винаги са били на печалба, което означава, че цената от 71,50 лева е достатъчно висока, за да може дружеството да генерира печалба”, обясни Добрев.

„В края на миналата година, в мини „Марица-изток” се раздадоха по 1000 лева бонуси. Там работят 7000 души, това прави 7 000 000 лева, и то в момент, в който дружеството е на загуба в размер на десетки милиони левове. Това са само два примера за увеличаване на разходите в енергетиката.

От друга страна, се говори за екзотични идеи като някаква реиндустриализация, през харчене на държавни средства – 50 млн. лева за „Химко” – Враца. Тези 50 млн. лева, ако ги разделим на 2000 домакинства в България, означава, че през електромера на всяко едно домакинство ще излязат 25 лева, защото 50 млн. лева идват от сметките на хората за ток”, каза още Добрев”.

АЕЦ „Козлодуй” трябва да увеличи ресурса на 5 и 6 блок и се нуждае от средства, за да може да се случи това удължаване. От 148 млн. лева печалба през 2012 година, през 2013 година, в края, се очакват около 5 милиона лева, заяви депутатът от ГЕРБ Валентин Николов, бивш изпълнителен директор на АЕЦ.

„Първото тримесечие АЕЦ беше на печалба - 66 млн. лева. След спиранията на единия от блоковете, въпреки всичко, за първото петмесечие на 2013 година, АЕЦ „Козлодуй” реализира 25 млн. лева печалба. След отписвания на задължения към НЕК, се реализира тази загуба за първото шестмесечие, което в историята на АЕЦ „Козлодуй” никога не се е случвало. Поради разни причини, се получи тази загуба. Въпросът е - откъде ще се намерят средства? Разбира се, че АЕЦ „Козлодуй” трябва да вземе заем, обаче, когато се влошават параметрите, смятаме ли, че тези заеми ще бъдат на достатъчно добра цена? Аз мисля, че за жалост, ще трябва всички ние да платим”, каза още Николов.

„НЕК преживява едно дежа вю, защото през 2009 година, поради влошените финансови показатели, повишиха цената на кредитния ресурс, който консорциумът от банки, с водеща банка „Париба”, беше дал на НЕК. Три години след това, финансовото състояние на НЕК се подобряваше. Няколко решения започнаха да декапитализират дружествата и да наливат в НЕК, но това въобще не помогна в процеса. Имаше изследване на Световната банка и на ЕК, която беше поръчана от служебното правителство във връзка с натрупването на дългове в цялата енергийна система. Виждат се как нарастват, като през 2013 година е най-ниско, и то при запазване на системата такава, каквато беше през 2013 година, а тя се влоши – именно поради решенията. Чуваме колко е зле енергетиката, но те намирали резерви, затова намалявали цената на тока... Къде са тези резерви? Тези резерви, за съжаление, ще лъснат, в резултатите на дружествата”, каза още Николов.

Водещи новини

Още новини