Сидеров: КСНС играе ролята да отбива номера

share

Президентът смята, че санирането на панелките е по-важно от ядрените мощности. Това каза пред журналисти председателят на „Атака” Волен Сидеров след заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, предаде репортер на „Novini.bg”.

„Предложих правителството да постави в Европейската комисия въпроса за ядрените мощности, за удължаване на срока на пети и шести блок. За г-н президента това не са важни въпроси. Не трябва да се противопоставят – и едното, и другото са важни”, смята лидерът на "Атака".

„Становището на Консултативния съвет беше прието без резерви от другите три лидера на парламентарни групи. Аз изразих особено мнение, защото тук има написани добре звучащи неща, но те няма как да станат, ако не променим колониалния модел на България, а този анализ го нямаше нито в доклада на премиера, нито на вицепремиера. За мен за съжаление това е голям пропуск. Според него становището на консултативния съвет „чиновническо изложение”.

"Всички неща, които се казват – енергийна сигурност, намаляване на бедността – как ще стане това, ако не променим колониалния модел? Конкурентни малки и средни предприятия – как ще стане това, когато имаме огромни чужди монополи, които владеят държавата и извличат печалби? Конкурентоспособност за българската икономика – как да стане, то няма българска икономика? Всичко, което работи, е в чужди ръце”, добави Волен Сидеров.

"На съвета не са били обсъдени въпроси, свързани с АЕЦ „Козлодуй”. „Г-н Плевнелиев подминава тези теми. В изложението си той подчерта, че тези въпроси за него не са важни и не ги включва”, обяви Сидеров.

„Поставих и въпроса за това, че България получава една четвърт от селскостопанските субсидии, които получават другите държави в Европа. И това не се прие като нещо важно. Как ще правиш конкурентоспособност на селските предприятия, като те са с една четвърт от субсидиите на френските си колеги? Абсурд е това да стане”, подчерта той.

„Говори се за повече прозрачност, но като цяло за мен ние все още даваме като членски внос горе-долу същите пари, които получаваме. Те не са достатъчни, не могат да играят голяма роля и трябва да заложим на други начини”, заяви Волен Сидеров.

„Предложих също така един вариант за интензивно развитие на държавата. Защо не се помисли за вътрешен заем? Десетки милиарди депозити на български граждани стоят в чужди банки. Правят печалби на тези банки, а би могло примерно държавни ценни книжа, облигации с някаква лихва, т.е. парите на българина да отидат за нещо полезно, за вътрешно развитие. Това са предложения, които казах. Те нямаха отражение в становището и аз затова останах с особено мнение”, обясни Сидеров.

Обсъдените приоритети за мен са по-скоро потвърждение на това, което се спуска от Брюксел, и нищо повече от това. Иска ми се да има повече от това, да може българското правителство да каже добре, но къде е българският интерес, да има повече активност, каза лидерът на „Атака” Волен Сидеров.

„Защо не се борим да получаваме повече средства”, добави Сидеров.

Консултативния съвет не задължава правителството с решенията си. „Той има една чисто препоръчителна роля. Дава насока, но правителството не го задължава в юридическия смисъл”.

„Като че ли всичко се върти в един канцеларски, не творчески кръг, а по-скоро отбиване на номера. Така го виждам. За съжаление не виждам този съвет да играе тази роля. Освен моя глас, не се чу глас, който да предлага по същество някакви сериозни анализи, промяна в модела на България. Имам чувството, че всички други политически сили са примирени с това, което е в момента България. И искат по най-малкото съпротивление да вървят нещата, както Брюксел изисква. Но интересът на Брюксел невинаги е интересът на България. Това е различието ми с другите колеги”, завърши Волен Сидеров.

Водещи новини

Още новини