Златанова: Докладът на ЕК е брилянтен, не сме само ние

Булфото
share

Истината е, че този доклад показва, че България не е на първо място по корупция, а има и след нас. Ние сме част от една група държави, в която сме най-проблемни. Този доклад е добре да бъде четен, така както е написан. Ако смятаме, че имаме какъвто и да било проблем няма да намерим лечение. Това каза вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова по БТВ.

"Аз поздравявам ЕК, но не очаквах такова качество и задълбочен анализ. Стана ми ясно, че има явления, с които трябва да се борим всички заедно. От ЕК са използвали всякакви източници за сравнение", смята министър Златанова. Министър Златанова цитира класации на Централната банка.

Говори се от нуждата за ефективни мерки, по-голяма прозрачност, трябва да се узакони лобирането. Ние сме в "златната среда", отбеляза тя.

Според нея интересно е, че и другите държави-членки смятат корупцията за проблемна точка в страните си. Препоръките за борба с корупцията не са само към нас, успокои Златанова. За първи път се дава толкова пълен доклад на масата и се посочват препоръки за решаването на проблема.

Този феномен не е само в България и смисълът му е какво трябва да се прави оттук нататък. Не искам да соча държави, но има и други по-богати държави, които са след нас в класацията. Винаги може да стане по-зле, трябва да направим така, че да не се случи това, коментира Златанова.

Ролята на министъра на правосъдието е особена, той е посредник между изпълнителна и съдебна власт. Тази власт е независима. България няма как да отговаря на най-високите европейски критерии. Репутацията на съдебната система се гради от съвестта на всеки един съдия в страната. Назначенията са станали по-прозрачни и това е отбелязано в доклада на ЕК. Дълги години в съдебната система магистратите смятат, че говорят с решенията си, но системата трябва да се доближи до хората, да възпитава нравите, разясни министър Златанова.

Според нея нямаме дефицит на съдебна система, но избор на съдии няма никъде по света. Панацеята е всеки да си върши съвестно работата, каза министър Златанова. Тя добави и че е важно да се чува пряко гласът на гражданите. Пряката демокрация е начин да върнем доверието на хората. Евроизборите не трябва да се смесват с парламентарните избори, защото ще смесим две важни теми. Винаги е по-добре да питаме гражданите, но не сега, има и по-важни теми, завърши Златанова.

Водещи новини

Още новини