За съжаление през 2013 г. политическата динамика извади реформите от дневния ред на институциите, каза президентът Росен Плевнелиев като изрази убеденост, че през 2014 г., с общи усилия този дефицит ще бъде преодолян.
Държавният глава държа реч на традиционния прием за ръководителите на дипломатически мисии, акредитирани у нас, който той дава, предаде БТА. Президентът Плевнелиев изтъкна, че не временните решения ще предвижат държавата напред, а постигането на резултати по стратегическите национални приоритети. Той посочи, че е важно да успеем да приложим този подход по отношение на Националната
програма за развитие "България 2020" и по Договора за партньорство с ЕК за периода 2014-2020 г., както и да се върнем към редица забавени реформи като административната, пенсионната, здравната, реформите в образованието, водния сектор, в сектор "Сигурност". Росен Плевнелиев отбеляза, че за България 2013 г. беше годината на масови протести, на три правителства, на два парламента и година на невиждано отдавна политическо противопоставяне и коментира, че сме свидетели на ниска степен на доверие на гражданите към политиците и институциите. 2013 г. ще остане в историята като годината на гражданското общество в България, каза още президентът и допълни, че това беше годината, в която българите посочиха категорично проблемите в собствената си държава и поискаха тяхното решаване. Плевнелиев изтъкна отново, че като президент избран директно от народа, е подкрепил гражданите в техните справедливи искания.
Във връзка с предстоящите европейски избори през май, Росен Плевнелиев каза, че резултатите от европейския вот ще бъдат ключови за развитието на ЕС. Той посочи, че евроизборите ще се проведат в условия на нарастващ популизъм, радикален национализъм и масово разочарование на гражданите от политическите елити. Партии, проповядващи популистки тези и идеи, печелят все повече привърженици в редица държави - членки на ЕС, поставяйки под въпрос основни европейски ценности, отбеляза президентът. В годината, в която отбелязваме стогодишнината от началото на Първата световна война и 25 - годишнината от падането на Берлинската стена, нека си спомним какво преживяхме и какво постигнахме в Европа, да се запитаме дали сме готови да го пренебрегнем в името на краткосрочни политически дивиденти, апелира държавният глава. "България винаги е защитавала своята европейска ориентация. Вярваме, че само интегрирана Европа ще бъде силна и просперираща, с решаваща роля на глобалната сцена", заяви президентът Плевнелиев.
Посланикът на Дания и доайен на дипломатическия корпус у нас Коре Ерхард Янсон изтъкна, че за годините на членство в ЕС, България днес вече е демонстрирала готовността си да даде своя дан на Европа. Той посочи, че българският принос в европейския дневен ред е в редица области като интеграцията на Западните Балкани в ЕС, европейското сътрудничество в енергетиката, работата с бежанци имигранти. Във всички тези области се демонстрира, че през седемте години от членството на България в ЕС страната "изкласи" от детската градина на Европа и се присъедини към групата на онези, които движат ЕС и вземат решенията в него, каза посланик Янсон.
Сред присъствалите на приема в Националния исторически музей бяха също министрите Кристиан Вигенин и Зинаида Златанова, председателят на външната комисия в парламента Янаки Стоилов.