Ефрем Моллов: Когато ПОМАК вземе властта, преходът ще приключи

share

Политическа партия "Политическо обединение за многообразие, автентичност и култура" (ПОМАК) започна процедура за учредяването си, като прие учредителна декларация по Закона за политическите партии.

На подписването на декларацията присъстваха по-малко от 50 души, така както изисква закона. По думите на Ефрем Моллов, един от учредителите на партията, се очаква още хора да пристигнат в Пловдив, но по-късно, тъй като пътуват от цялата страна. Истинското учредяване на ПП ПОМАК ще бъде след три месеца, когато бъдат събрани поне 2500 членове.

Моллов определи партията като „нищо ново и нищо лошо под слънцето”. Не така обаче е било прието обявяването й. То е имало „страшен и неистов отзвук”, предизвикало е страшно много дебати, което означавало, че „гузен, негонен бяга”. „Възродителите се уплашиха, че може да им се потърси отговорност, а старата ДС видя, че духът се отпуска от бутилката”, добави Моллов.

Съвкупността от всичко това показало, че България има своя изход и това е резултатът от 23-годишния преход на демокрация. "Този преход ще приключи, когато ПОМАК вземе властта, каза Моллов. По думите му, „вече е дошло време за ново Възраждане, тъй като имаме шанса да градим европейско бъдеще, без диктатори и полицейщина”.

Новата политическа формация иска нов модел на управление и на човешки взаимоотношения, бъдеще за всички, без значение на религии, единство и обединение. Те не настояват да получават партийни субсидии. Не напразно партията се основава именно в Пловдив, където е било извършено Съединението на България. Дошъл бил историческият момент, в който да бъде извършен и акта на Обединението на нацията, предаде "Фокус". В прав текст Ефрем Моллов каза, че „това е призивът на новите луди” и че това са хората, които ще променят България. Повечето от учредителите, които присъстваха в Пловдив определиха своята народност като „помаци”. Някои от тях казаха, че имат арабски корени, други древни траки, трети били румънски цигани. Досега помаците са давали гласовете си за ДПС в райони като Родопите. На предпоследните парламентарни избори ДПС са имали там 18 хиляди гласа, на последните избори гласовете са били 10 хиляди, а на следващите избори ДПС вече няма да има гласове в района, каза още Моллов.

Това е втори опит за учредяване на партията, казаха пред журналисти хора, участвали в първото учредяване през 2009 година в Триград. Тогава са били викани в прокуратурата. Според учредителите българският съд този път няма да се поддаде на натиска. В противен случай те са готови да сезират и европейските институции.

Водещи новини

Още новини