Йотова скочи на Фараж

share

"Коя сума е по-голяма - за социални помощи за български граждани или тази, с която българските лекари и медицински сестри подпомагат британската икономика?", попита Илияна Йотова крайнодесния Найджъл Фараж по време на дебата за мобилността на гражданите в ЕС снощи.

Повод за питането стана изказването на Фараж, че емигрантите ще вземат работните места на англичаните, както и че престъпността в страната ще нарасне след 1 януари 2014, когато пазарът на труда бъде отворен за страните от Източна Европа. Дебатът беше иницииран заради скорошното изследване, проведено от Европейската Комисия, което разсейва митът за "социален туризъм" в ЕС.

"Надявах се днес да говорим с реални факти и цифри, далеч от лозунгите на популизма, но беше направен опит дебатът да бъде изместен от антиевропейските партии и техните игри, като тази на г-н Фараж", каза още Йотова.

"Популизмът в някои държави-членки стигна до там, че си измислят абсурдни правила и политики за лишаване на румънци и българи от пазара на труда, дори с цената на нарушаване на договора за функциониране на ЕС", допълни евродепутатката.

Според изследването не Комисията неактивните имигранти в ЕС представляват много малка част от цялото население в една държава-членка. Те са около 0.7% и 1% от цялото население на ЕС. "Мотивът за трудовата миграция в повечето случаи е намиране на по-добра работа и по-добро заплащане, а не социални помощи", отбеляза още Илияна Йотова. В същото време обаче са необходими и категорични мерки срещу пазара на "черен труд", който наема емигранти-работници, които излизат евтино, без осигуровки, без социални гаранции и с ниски заплати".

По време на дебата комисарят по заетост и социална политика, Ласло Андор, заяви, че Комисията не задължава и не иска хората да се предвижват, но, че трябва да имат това право, което да не бъде оспорвано или нарушавано по какъвто и да е начин." Гражданите на ЕС не са бреме за приемащата страна. Те дори допринасят за бюджета й", каза още Андор. Комисарят припомни на г-н Фараж, че както в Англия има неактивни имигранти, така и в Испания има 160 000 неактивни британски имигранти и Комисията защитава правата на всички тях.

След 1 януари 2014 година всички страни-членки на ЕС трябва да отворят пазарите си на труд за държавите присъединили се през 2007 година. Седем годишния транзитен период даваше възможност на държавите-членки да не допускат свободно български и румънски граждани до свободните работните места на трудовите им пазари.

Доклад на Комисията през 2011 доказа положителното въздействие на мобилността на български и румънски работници върху икономиката на ЕС. Свободното движение на хора, услуги и капитали е едно от най-големите постижения на ЕС и не трябва да бъде унищожено.

Водещи новини

Още новини