Орешарски: Иска ми се да има коледни добавки за пенсионерите (обновена)

share

В преговори сме с Европейската банка за възстановяване и развитие, която е основен спонсор на ФЛАГ. Ще осигурим допълнителни 35 млн. евро, които ще бъдат изцяло на разположение на фонда за новия програмен период. Това обяви министър-председателят Пламен Орешарски пред журналисти след срещата си с областния управител и с кметовете от област Търговище, съобщиха от правителствената информационна служба. Оптимизирането на администрацията не означава механично съкращение с 10%, каза министър-председателят.

„Ангажирани сме с този проблем”, посочи премиерът в отговор на въпрос за ситуацията с водоснабдяването в Омуртаг. Освен тази тема по време на срещата с представителите на местната власт бяха обсъдени проблемите в отделните населени места, фискалната децентрализация, възможностите за по- голяма финансова автономност на местните власти. Дискутирано е било усвояването на еврофондовете и собствеността върху някои обекти на централни ведомства, които са важни за развитието на отделните населени места. Премиерът изтъкна, че вероятно част от по- общите по характер проблеми ще се разискват и в Албена на голямата среща на Сдружението на общините, на която той също ще присъства.

„В проектобюджета за следващата година предвиждаме икономия на текущата издръжка, което предполага и оптимизиране на административни структури. Това в никакъв случай не означава механично 10%”, каза още министър-председателят пред медиите. Той поясни, че процентът за ведомствата ще е различен.

Би ми се искало да има коледни добавки за пенсиите, но още е рано да правим обобщение за изпълнението на тазгодишния бюджет, заяви премиерът. Добавките не се планират, така че се разчита на добро изпълнение.

Срещата с кметове и народни представители от Шуменска област бе много ползотворна, каза Орешарски. Обсъдени са широк кръг от проблеми, сред които тези за водния сектор и пътната инфраструктура, сериозно стоящи и в Шуменска, и в съседните области. Дискутирани са и специфични за отделни населени места въпроси, като достъпа до здравеопазване и функционирането на Спешна помощ, сграден фонд, собственост на централни ведомства, който може да се ползва за смекчаване на част от проблемите, довършване на Старческия дом в Шумен и др. За министър-председателя са важни личните контакти, за да се установи диалог с местната власт на база на разбирането, че кметовете са най-близко до хората и бизнеса.

„Те най-добре познават проблемите и могат да ни бъдат полезни в тяхното идентифициране и дори да дават препоръки по всички въпроси, които зависят от централната власт”, каза още Пламен Орешарски.

Водещи новини

Още новини