Цветан Василев: Претенциите на ГЕРБ да управлява пак не са сериозни

Булфото
share

Аз с политика не се занимавам. Като представител на едрия бизнес не ми е безразлично обаче каква политика води едно правителство. Това казва в интервю за в. "Преса" председателят на Управителния съвет на "Корпоративна търговска банка" Цветан Василев.

"Критикувах кабинета на г-н Борисов тогава, когато виждах, че решенията му не бяха правилни според моите разбирания. Не че имаше чуваемост за думите ми. По-скоро имаше насаждане на крайно негативно отношение към българския бизнес като цяло. Не знам откъде г-н Борисов е извадил заключението, че едва ли не аз съм човекът, който стои зад правителството (бел. ред. - кабинета "Орешарски"), но то е изградено на абсолютно грешна база. За мен е важно какви условия за бизнеса ще създаде кабинетът, а не кой и как ще бъде назначен за министър. Засега не мога да кажа, че екипът на г-н Орешарски работи в полза на определени кръгове. Той не е имал и голяма възможност да прокарва своите решения. Времето ще покаже кой и колко е бил прав. Поне смятам, че сега отношението към бизнеса е нормално, за разлика от назидателния тон, който държеше предходната власт", посочва Василев.

По повод всекидневните протести от 50 дни насам с искане за оставка на кабинета и предсрочни избори банкерът казва: "Аз съм привърженик на стабилността в държавата. Дали тя може да се гарантира от предсрочен вот - дълбоко се съмнявам. По-скоро ми се струва, че партиите, които претендират, че знаят и могат да управляват страната, трябва да се вслушат във вижданията на бизнеса. Защото и в момента няма идея, няма концепция за излизане на страната от кризата. Трябва да се търсят конкретни, специфични мерки за изваждане на икономиката от кризата, а не панацеи. Как и в какъв политически формат, е друг въпрос. Но претенциите на ГЕРБ, че те могат и ще управляват страната по начина, по който до правеха допреди няколко месеца, не ми изглеждат сериозни. Финансово-икономическата им политика беше неуспешна. А сериозно доказателство за това е фактът, че като страна с най-ниски доходи в ЕС ние реализирахме и втория най-голям спад в тези доходи по данни на Евростат за 2012 г. Такъв довод не се нуждае от коментар. Ако реализираш стабилност за сметка на увеличаване на мизерията - съжалявам да го кажа, но това не е правилният подход".

Водещи новини

Още новини