Министерствата на регионалното развитие и на инвестиционното планиране са доста странни. Те са като двуглава ламя.
Това каза депутатът от ГЕРБ Лиляна Павлова, която е и бивш министър на регионалното развитие и благоустройството, в кабинета на Бойко Борисов. "И двамата министри казаха, че не знаят кой за какво ще отговаря. По-интересното е, че министър-председателят не знаел, че те не знаят. Най-притеснителното е, че част от дирекциите в сегашното Министерство на регионалното развитие, които може би ще отидат към новото Министерство на инвестиционното планиране, всъщност може би ще останат в сградата на МРР. Тази администрация е като двуглава ламя. Не се знае кое министерство на кого се отчита. Това води до рискове от загуба на европейски средства и тези рискове се увеличават", категорична беше Павлова.
„Управляващите говорят за заеми за разплащане с бизнеса. Никой не се разплаща с бизнеса по готовите свежи пари от еврофондовете, но те не стигат до бизнеса. Ще взимат заем, който ще плащат нашите деца. Смятам, че трябва да се ускорят плащанията по всички програми, за да се минимализират загубите”, посочи още Павлова. „Управляващите вчера отправиха критики при дебата за Закона за устройство на територията и темата за кадастъра. Ако погледнем фактите, виждаме една обявена обществена поръчка от 2008 година за изготвяне на кадастриални карти за 22.5 млн. лв. През март 2009 година са избрани изпълнители. Тогава правителството е могло да сключи тези договори. Правителството на ГЕРБ дойде през юли 2009 година, а Законът за обществени поръчки казва, че договорът с изпълнителя се сключва един месец след търга. Защо през април 2009 година не са сключили тези договори – защото са били финансово необезпечени", обясни Павлова.
"Имало е и неразплатени 22 млн. лв. за услуги в кадастъра. За тези 4 години ние не направихме достатъчно за кадастъра, но направихме няколко важни стъпки - разплатихме неизплатените 22 млн. лв. Не направихме кадастриалните карти, а плащахме старите борчове. Наехме изпълнители и направихме пълно заснемане на всички плажове и цялото черноморско крайбрежие. Тези специализирани кадастриални карти не са приети по неясни за нас причини и от настоящото правителство. Налагането на мораториум за черноморското крайбрежие е изключително тревожен факт. Това ще блокира две много важни проекта. Тези 70 неохраняеми плажа няма да имат концесионер и наемател, защото ще има мораториум”, завърши Лиляна Павлова.