Мерджанов: КБ не иска война между институциите

share

Вчерашната позиция на Росен Плевнелиев доказа, че България като че ли няма държавен глава, защото вместо обединител на нацията, както е по Конституция, президентът показа, че е разделител на нацията. Веднъж той се изказва срещу правителството, сваляйки доверие от него, втори път срещу парламента, трети път, незачитайки онази част от българските, които не протестират, които може и да не са съгласни със сегашното статукво, но очакват реални действия за преодоляване на тежкото икономическо положение, искат резултати. Това каза днес в ефира на ТВ7 председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и депутат от КБ Атанас Мерджанов.

По темата за КСНС той заяви, че такъв се свиква, когато има проблеми за решаване и, че Плевнелиев е допуснал грешка, защото свиканият от него съвет не е решил нито един проблем, а дори ги е задълбочил. Народният представител добави, че и преди свикването на този съвет е имало проявления, които са будили съмнения за неговата почтеност, като обединител на нацията, като човек над всички, който търси консенсуса между политическите сили, с оглед стабилността на държавата.

На въпрос задава ли се война между институциите, предвид изказването на президента, Мерджанов бе категоричен, че КБ най-малко желае да има война между институциите. "Винаги сме заявявали, че държим на спокойствието между институциите, тяхната стабилизация. Това обаче не следва от действията на президента", каза още народният представител. Той подчерта, че нито един български президент в най-новата история на страната не си е позволявал такъв подход. Според социалиста, държавният глава се е изкушил да говори за задкулисие, но очевидно той е плод на задкулисие, защото не са били ясни критериите, по които той е бил номиниран за министър на Регионалното развитие и благоустройството.

На въпрос дали ще се започне процедура за импийчмънт, отстраняване на българския президент, Мерджанов отговори, че това е изключително тежка процедура, крайна мярка, към която се прибягва, когато са изчерпани всички форми за диалог с държавния глава, който да си влезе в конституционните правомощия. "По този въпрос трябва да има политическо решение, да се произнесе Националният съвет на БСП и парламентарната група", обясни Мерджанов и изрази надежда да не се стигне до това.

Той подчерта, че отговорността да не се налага тази крайна мярка е на самия държавен глава. "Плевнелиев трябва сериозно да се замисли дали ще постъпва както досега - да бъде пристрастен, или ще съумее да постигне баланс първо между партиите в парламента и воденето на диалог с извънпарламентарните сили, защото начинът, по който той сформира служебния кабинет и организира изборите, показва, че не всичко е било наред", категоричен бе социалистът и подчерта, че държавният глава няма право да се измъква, защото е еднакво отговорен с всички политически.

Правила за работа и ред в парламента съществуват, друг е въпросът дали те отговарят на очакванията на различните политически сили. ГЕРБ трябва да свикнат да бъдат и в опозиция, това каза Мерджанов, помолен да коментира днешното изказване на Бойко Борисов, че депутатите му ще се върнат в парламента, ако се свали имунитетът на Волен Сидеров и се определят правила за работа на парламента. Той допълни, че досега ГЕРБ са били само управляващи и това да са в опозиция явно не се вписва във философията им на поведение.

Народният представител бе категоричен, че те трябва да уважават парламентарните норми на поведение. "Няма да приемаме ултиматуми. Искаме да водим нормални консултации и разговри с всяка една политическа сила, която е в парламента, в това число и с ГЕРБ, ако те влязат в НС", каза още Мерджанов и подчерта, че КБ винаги е спазвала демократичните норми.

През последните седмици органите на реда са изправени пред огромно изпитание и искам да подчертая, че БСП и КБ се отнасят с уважение към мирно протестиращите български граждани. Това отговори Мерджанов на въпрос дали в момента в страната има вътршна сигурност и обществен ред. "Опитваме се да водим диалог с тях и да се вслушваме в гласа им", каза още той и изтъкна, че заслугата да няма сблъсъци е основно на органите на реда. "Надявам се това да бъде постоянен и последователен процес от загриженост към мирно протестиращите, защото миналата сряда имаше огромна агресия пред парламента, невъзможност да функционира и самият парламент, невъзможност да се влезе в диалог", каза още Мерджанов и даде пример с неуспешния опит на негови колеги да разговарят с изразяващите недоволство пред НС.

Тезата, че протестиращите не искат диалог, а оставка, депутатът коментира, че логиката за това колко хиляди са протестиращите може да се приложи и за тези граждани, които не протестират. "Не искам да обиждам протестиращите, те имат своето законно право, но има и много наши симпатизанти, които са гласували за нас и очакват конкретни резултати", заключи той.

Водещи новини

Още новини