Журналист: Протестите трябва да са пред резиденциите на олигарсите

Булфото
share

За да има истинска промяна, която да заслужи удовлетворението и доверието на хората, тя трябва да е съобразена с целите, с онези проблеми, които трябва да се решат. Следователно най-важното е да се назоват проблемите. За разлика от други протести този път хората започнаха по-ясно да преценяват ситуацията. Това заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Светослав Терзиев.

"За всичките години на прехода, ако си спомним как са протичали предишни обществени вълнения, те винаги са били в плоскостта на политическото разделение - противопоставяне на симпатизанти на една партия на симпатизанти на друга партия. При това противопоставяне са се възпроизвеждали едни и същи проблеми. Затова сега е много важно да се разбере каква е същността на главния проблем, който трябва да се реши", каза още Терзиев.

Според колегата му от е-vestnik Иван Бакалов протестиращите не са едно цяло. "Те не са политически субект. Единственото, което ги обединява е „оставка”. Те не могат да излъчат алтернатива за изборите", добави той. Бакалов даде пример с Варна, където двамата кандидати за кмет на града, отиващи на балотаж, са подкрепени от БСП и ГЕРБ. "При едни скорошни избори може да се очаква още по-голямо въздаржание на избирателите да гласуват, защото няма за кого. Те обслужват едни и същи олигархични кръгове", каза Светослав Терзиев и допълни: "Очаквам при осъзнаването на проблема да се осъзнае и решението. То не е в протести пред Министерския съвет и Народното събрание, там са фигуранти. Протестите трябва да се пренесат там, където са онези, които взимат решенията – същите тези олигарси, които се крият по резиденци, хасиенди и голф игрища. Там да ги намерят хората и да ги питат и за парите, и за намесата им във властта".

Иван Бакалов каза, че има известна свобода на медиите, но той забелязва, че надделява някаква партизанщина. "В момента много хора не искат да се пише, че протестите обслужват Бойко Борисов, не искат да се задават въпроси "къде бяхте по време на Борисов". Не искат да се припомня, че за една година Бойко Борисов управляваше с "Атака". Медиите са зависими, защото са уязвими. Те са преди всичко финансово уязвими, защото няма медия, която да може да се самоиздържа от собствения си пазар. В ерата на интернет това е обща болест за медиите в цял свят, защото обществото иска да потребява безплатна информация, не иска да плаща за това, което е журналистически продукт. И след като журналистическият продукт е безплатен, от гледна точка на потребителите, трябва някой друг да го плати. Плаща го онзи, който го поръчва. В зависимост от това, кой притежава медиите той може да упражнява много силно влияние", коментира Светослав Терзиев.

Водещи новини

Още новини