Представеният план от трибуната на парламента вчера не е цялата програма на правителството, а предава краткосрочните и спешни мерки, които трябва да се вземат. Те засягат гражданите, бизнеса и демокрацията. Това обяви в предаването "Денят започва" на БНТ министърът на финансите Петър Чобанов. По думите му, повишените социални разходи ще дойдат от преструктуриране на бюджета, а не от външни заеми.
Протестиращите имат свой дневен ред, който следват. Те искат оставка и имат право на това. Но очаквам ситуацията да затихне и да се проведе конструктивен диалог с гражданите, за да се подобри икономическата и социална ситуацията, обяви политикът.
Управляваме един бюджет, който не е малък. За съжаление, той е разчетен при едни различни представи за нашата икономика и е бил направен без да се вземе мнението на приходните агенции. Това поставя въпроси за размера на дефицита и приходната част, смята той.
Към момента, както върви изпълнението на бюджета, през май ще имаме лек излишък, приходната част през юни е сравнително добре. Ние се движим в рамките на зададения бюджет. След това от нас зависи дали правилно ще разпределим средствата, коментира Чобанов.
Според него е възможно повишаването на минималната работна заплата да се отрази на конкурентоспособността. Но в момента бизнесът не работи. Затова той трябва да се стимулира. Ако се приеме предложението за увеличаване на минималната работна заплата, това няма да се отрази негативно на икономиката. Колкото до това, че най-голямата работодателска организация иска оставката на правителството - гледам на твърдението със скептицизъм, обяви министърът.
Чобанов смята, че няма време за губене и конкретните резултати ще бъдат ясни преди края на годината. Не възнамерявам да излизам в отпуск, а ще се работи по задачите, каза той.
По отношение на контрабандата, трябва да се намери един подход, който да обедини силите на МФ, МВР и ДАНС.
Въпросът за офшорните компании е важен. Има европейска директива, според която държавите членки на ЕС са длъжни да споделят информация по отношение на офшорните зони, там няма доброволност. Затова разговорът ми с кипърския ми колега не е лишен от основание и смятам, че ще даде резултати, обяви финансовият министър.
Офшорните компании не трябва изцяло да се заклеймяват, но трябва да се знае кой управлява парите. По думите му, ще има законодателни промени, които да осигурят прозрачност при офшорките, за да се действа с повишено внимание при изразходването на публични средства.
Фискалната стабилност е естествен приоритет на правителството. В светлината на това, което се включва в Европа, виждаме важността й и тя остава първостепенен приоритет. Но категорично няма да бъдат поемани излишни рискове по отношение на финансовата сигурност, заключи министърът.