Министерският съвет прие днес Национална информационна и комуникационна стратегия за мрежа НАТУРА 2000 за периода до 2023 г., съобщават от пресцентъра на кабинета.
Гласуването на документа обаче беше изненада за най-активните по темата и действащи неправителствените организации, свързани с опазването на природата. Организации като "Зелени Балкани", WWF и фондация "Биоразнообразие" не са запознати нито с предаврителния вариант на стратегията, нито с изгласувания текст. Обществено обсъждане по стратегията не е проведено. Имало е само допитване до фокус групи, съобщиха от фонация "Биоразнообразие", които са извършили заданието по тази стратегия.
Проведена е била само една първа среща, на която засегнати страни са изразили позиция какво е добре да има заложено в подобен документ. На нея кабинетът е поел ангажимент да проведе обществено обсъждане и запознаване на страните с чернова на документа, заяви и Катерина Раковска от WWF.
По настояване на бившият вече министър на екологията Нона Караджова, от стратегията са били извадени неправителствените организации като бенифициенти, заяви за "Дневник" Стефан Аврамов от "Биоразнообразие" като се позова на информация от служители на Министерството на околната среда и водите. И той не е запознат с текста на стратегията. "Притеснявам се от приемането на тази стратегия, защото не съм виждал текста нито като чернова, нито в окончателен вариант. В него може да има тревожни неща като се има предвид какво се случва напоследък в държавата и какво се гласува," коментира още той. И Тома Белев от "Зелени Балкани" обясни, че е скептичен към приемане на подобни стратегии за комуникация на нещо, по което правителството се баави с обявяване на зоните от мрежата.
Иначе от МС информират, че слоганът на стартегията е "Колко природа ти е достатъчна?", а целта – "да се подкрепи комуникацията между всички, които имат отношение към развитието, утвърждаването и функционирането на мрежата НАТУРА в България – централни и местни администрации, неправителствени организации, академична общност, бизнес, медии."
Самата стратегия е изготвена по проект по ОП "Околна среда". Цел на общоевропейската екологична мрежа НАТУРА 2000 е да осигури условия за защита и оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания в Европа.
Със своите 34,34% от територията, обхваната от мрежата, България е на второ място в Европейския съюз след Словения, отчитат от кабинета и цитират данни за броят на одобрените до момента с решения на МС защитени зони по директивата за хабитатите – 231, а по директивата за птиците – 118; със заповеди на министъра на околната среда и водите 114 зони за птиците са обявявани за защитени; границите на 13 зони по двете директиви напълно съвпадат. Заповедите за обявяване на още 33 зони по директивата за хабитатите следва да бъдат издадени до декември 2014 г. В процес на разработване е единна информационна система за защитените зони от НАТУРА 2000.
Изненадващо и без обсъждане приеха национална стратегия за НАТУРА 2000
- 19.06.2013 | 19:35
- 2119