Бизнесът готви секира - искат повишаване на извънредния труд

share

Ние сме за насърчаване на бизнеса, но не за сметка на работниците. Това заяви пред БТВ вицепрезидентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.

Той обвини работодателските организации че редлагат промени в Кодекса на труда, които ще ограничат правата на работниците. Да сме наясно че това няма да стане, отсече синдикалистът. Какъв точно документ, полюбопитства Данев. Пуснали сте вътрешен документ за обсъждане за промени в Кодекса на труда – увеличаване на извънреден труд, облекчаване за неговото полагане и т.н. В момента това се обсъжда от членовете на работодателските организации, разкри Манолов.

В момента има над 770 лицензионни и разрешителни режими и 420 квази режими. Освен това има и 180 незаконни режими от общините., каза Данев. В София ако се иска издаване на право на строеж за всеки район таксата е различна, докато в закона е записано, че трябва таксата да е разходопокривна т.е.дДа струва толкова, колкото е разходът на общината за издаването му.

Таксата битови отпадъци е противоконституционна, зависи от имуществото, а не от количеството отпадъци, каза Данев. Освен това един от съществените проблеми е скоростта на получаването на тези разрешителни. Случаите с ВЕИ централите е показателен – има инвеститори, които са подали документи навръх Коледа – 25 декември и са получили разрешение на 29 декември. В същото време други инвеститори е трябвало да чакат повече от 6 месеца, каза Данев. Трябва да запечатаме касичките на чиновниците, категоричен е шефът на БСК.

Данев каза, че четири-пет от строителните фирми са повишили оборотите пет-седем пъти, докато печалбата им една 1,5 пъти. Това е ярко доказателство за търговия с влияние и корупция при обществените поръчки, каза

Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал търговете са предварително уговорени. Стигна се дотам, че се уговарят първи копки с една фирма преди да е минал конкурса, каза Велев. БСК препоръчва и няколко промени във начина по който се възлагат обществените поръчки – въвеждането на публичен регистър на дарителите на ведомства, задължение на държавата да подписва арбитражни клаузи, както и да се забрани общините да създават собствени фирми, с които да печелят обявените от самите тях обществени поръчки.

Водещи новини

Още новини