Осем нови депутати се заклеха в Народното събрание. Депутатите влизат на мястото на осем народни представители, които станаха министри в кабинета на Пламен Орешарски.
Новите депутати са: Жара Пенева-Георгиева от Коалиция за България от Хасково на мястото на Драгомир Стойнев; Методи Костадинов от Коалиция за България от София на мястото на Таня Андреева; Хами Хамиев Разград на мястото на Хасан Адемов; Калин Милчев от Коалиция за България на мястото на Петър Чобанов; Евдокия Асенова от Коалиция за България от Перник на мястото на Ангел Найденов; Сергей Кичиков от ДПС от Пазарджик на мястото Искра Михайлова; Георги Борисов от Коалиция за България от Варна на мястото на Анелия Клисарова; Георги Андреев от Коалиция за България от Варна на мястото на Пламен Орешарски.
След това Народнотото събрание започна обсъждане на промени в Закона за Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС). Законопроектът с промените е внесен от депутатите от Коалиция за България и ДПС Сергей Станишев, Лютви Местан, Михаил Миков и Христо Бисеров. Промените предвиждат прехвърляне на функциите и структурата на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) от МВР към ДАНС. Агенцията става правоприемник на всички активи и пасиви на ГДБОП, в едно с целия й състав.
Друга важна промяна е възстановяването на правомощията на органите на ДАНС да извършват разследвания в пълния обем на тази дейност по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс. Председателят на ДАНС ще определя със заповед разследващите агенти по смисъла на нова разпоредба в НПК. Регламентират се и действията по извършване на задържане и на обиск на лице.
Предвижда се и промяна на начина на избиране и освобождаване на ръководителя на ДАНС. Предлага се отговорността за това да поеме Народното събрание. Изборът и освобождаването на председателя на ДАНС ще става от парламента по предложение на министър-председателя.
По думите на зам.-председателя на Народното събрание Христо Бисеров основна цел на промените в закона е възстановяването на правомощията на ДАНС и превръщането му в орган, както за защита на националната сигурност, така и за ефективно противодействие на трансграничната и на вътрешната организирана престъпност и корупция, е основна цел на закона.