Дълбоко съм разочарован от решението на президента да наложи вето върху промените в Закона за дипломатическата служба, заявява външният министър Николай Младенов.
С този акт той се опитва да спре модернизацията на българската дипломация, да ограничи развитието на младите хора и да защити зависимостите, създадени от тайните служби на бившия комунистически режим. Мотивите му копират всичко казано дотук от представители на БСП, включително и с буквално преповтаряне на цели формулировки, с което още веднъж се доказва тясната партийна обвързаност на подхода, който президентът е избрал.
През миналата година стана публично известно, че 45% от посланиците на Република България през последните 20 години са били свързани със системата на бившата Държавна сигурност. По време на мандата на президента Първанов техният брой вместо да намалява, значително се е увеличил.
Всеки може да прочете досиетата им и сам да съди за деянията на един или друг. Същевременно необяснимо би било пред нашите партньори, ако българската държава няма силите да затвори тази страница и категорично да прекъсне зависимостите от миналото. Така, както са направили останалите страни от Централна и Източна Европа.
Народното събрание с квалифицирано мнозинство потвърди волята на българските граждани за ясно и категорично прекъсване на връзката между системата на бившата Държавна сигурност и съвременната българска дипломация. Декларацията от 14 януари 2011 г. беше подкрепена от народните представители от ГЕРБ, Атака, ДПС, Синята коалиция, както и от независимите депутати. Единствено елитът на БСП застана против, а президентът Първанов отказа да се съобрази с волята на Народното събрание.
Обвинението в противоконституционност на измененията на Закона е всъщност опит на президента и кръгове от БСП да се използват Конституцията на Република България и нейният Конституционен съд за своите тясно групови цели, се казва още в съобщението.