БСП ще запише в програмата си прогресивно подоходно облагана, съобщи пред БТВ бившият финансов министър Пламен Орешарски. Той посочи, че значително по-важен е корпоративния данък, който дава отражение върху бизнес климата.
Първият кръг задачи на следващото правителство е нормализиране на регулаторите. Не трябва да продължаваме с експериментите в данъчната политика. Ако се изкушим да вземем заем, ще плащаме след време много сериозно, каза Орешарски.
Опасявам се, че ще чуем тези как ще се повишават разходите, а ще се намаляват данъците. Според Левон Хампарцумян дебатът се измества върху размера на данъците от истинската тема къде отиват парите от данъците и как те се харчат. Новото богатство в България ще се създаде от предприемчивите хора, тъй като ние нямаме дупки, от които извират петрол и злато, препоръча банкерът. Той призова и администрацията да ограничи рекета върху бизнеса с постоянните си данъчни проверки. Някои се държат така сякаш икономиката е публичен дом и има нужда от нови лица в нея, за да стане атрактивна, заяви Хампарцумян.
Финансистът Емил коментира ситуацията в Кипър, където идеята на тройката е да удари големите офшорни инвеститори, които си държат парите в тамошните банки. Това може да дойде и в България, ако се вземе един заем и след това парите се изядат за пенсии, предупреди Хърсев. Финансистът подчерта, че банковият сектор в Кипър е 9 пъти от БВП, при средни нива от три пъти в Еврозоната. Тройката не иска да финансира възстановяването на депозити на руските олигарси, тъй като близо 40% от влоговете в Кипър са техни, припомни Хърсев.
Хърсев призова страната да дерогира европейските директиви, които граничат с глупостта. Като пример той даде правилата за щастливите кокошки и прасета, както и забраната да се изкупува млякото от ферми с две крави. Не може да умрем от глад ако някой олигофрен в Европа иска да наложи множество сертификации на хора, които не могат да си го позволят и да въвежда изисквания за бедните държави както на богатите.