Социологът Кольо Колев оприличи пред БНТ депутатите от 41-ото Народното събрание на ученици, които трябва да бъдат дърпани за ушите, строявани, наказвани от класния ръководител. „За съжаление и класният беше на такова ниво на лъкатушенето, че на тях им беше трудно да го следват и до голяма степен често пъти ставаха смешни", уточни той.
На свой ред социологът Юлий Павлов даде положителна и отрицателна оценка на 41-ото Народно събрание. Що се отнася до публичността и прозрачността в Народното събрание, до преодоляването на проблема с гласуването с чужди карти, до приемането на няколко декларации, важни за Възродителния процес, за спасяването на българските евреи - този тип дейност заслужава сравнително добра оценка.
Според Павлов, доста зле обаче са били нещата в основната дейност на Народното събрание - законодателната дейност. „Там се видя, че мнозинството е съставено от изцяло нови народни представители, за които това е първият парламент. Това се оказа особено удачно. Текстовете страдаха от сериозни недостатъци и неслучайно имаме 37 текста, върнати от Конституционния съд, което е прецедент", подчерта социологът.