Над 10 млрд. евро щяла да струва АЕЦ "Белене"

Булфото
share

АЕЦ "Белене" щяла да струва над 10 милиарда евро, според доклад на HSBC и кореспонденция с РВЕ /RWE/. Това е записано в  междинния доклад на временната анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства по проекта от 2002 г. до  края на март 2012 г., приет във вторник на заседание на комисията с осем гласа "за" и трима "против".

Председателят на комисия Диан Червенкондев /ГЕРБ/ посочи, че в споразумението с "Атомекспортстрой" е записана цена от около 3 997 000 000 евро, но се допълва, че ще бъде отчитана и ескалация. Според експертизата на HSBC проектът ще струва около  10 353 000 000 евро. В кореспонденцията със стратегическия инвеститор РВЕ също се потвърждава цената от 10 милиарда евро.  Това е била и една от причините РВЕ да се оттегли от проекта. Другата причина е, че няма окончателно подписан договор за строителството на централата, допълни Червенкондев.

Иван Иванов от Синята коалиция заяви, че в споразумението е записана цена от около 3 997 000 000 евро, но се уточнява, че  сумата се коригира с ескалацията, а формулата за ескалация е трябвало да бъде договорена в рамките на следващите 12 месеца.  Според него има два документа, които посочват крайната цена на "Белене" - единият е докладът на HSBC, в който е записана сумата от 10 353 000 000 евро, и другия - в кореспонденцията между РВЕ и НЕК, където РВЕ призовава НЕК, като притежател на 51 процента от "Белене", да осигури своята част от 5.4 милиарда евро. По думите му сумата е над 21 милиарда лева и ще бъде платена от хората, най-малкото чрез цената на тока.

Лидерът на "Атака" Волен Сидеров заяви, че според споразумението с "Атомекспортстрой" договорената сума за АЕЦ  "Белене" е 3 997 260 000 евро. Споразумението и до днес не е прекратено, заяви той и попита защо това не е направено, след като правителството е взело решение да не строи централата. Той попита защо се прави междинен доклад и посочи, че това е пропагандна дейност заради референдума.

Румен Овчаров от левицата изчисли, че дори с ескалацията и разходите на собственика цената излиза малко над 6 милиарда  евро. Колегата му Петър Димитров допълни, че ескалацията всъщност е наказание за забавянето.

Водещи новини

Още новини