До 8 години затвор за работодатели, "забравили" осигуровки

share

Работодателите, които не плащат осигуровки, ще бъдат наказвани със затвор от април. “Догодина ще продължим да обсъждаме темата. В края на първото тримесечие промените трябва да бъдат приети”, заяви социалният министър Тотю Младенов, цитиран от Монитор.

Готвените промени в Наказателния кодекс предвиждат шефовете, които скатават осигуровките, да прекарат зад решетките до 8 години. Освен това ще бъдат глобявани с по 3000 лева за всеки служител без осигуровки. От проекта за промяна на НК отпадна текстът, според който и работниците ще носят наказателна отговорност, в случай че шефът не им плаща осигуровки. „Работниците не са виновни, че работодателят им не ги осигурява. Ние трябва да предприемем мерки, за да ги защитим”, обясни още Младенов. Отговорност обаче трябвало да носят служителите, които са се съгласили на труд без договор. Това обаче също отпадна от законопроекта.

Над 42 000 работници са преминали от 4 на 8-часов работен ден от началото на годината след проверки на Главната инспекция по труда и Национална агенция по приходите.

Фирмите, които бавят заплати, са 1582 показват данните на ГИТ. По-голямата част от тях не са превеждали пари на служителите си за не повече от 3 месеца. 400 предприятия пък бавят възнаграждения за повече от 4 месеца, като над 80% са малки фирми”, обясни шефката на инспекцията Румяна Михайлова. Най-често ставало дума за компании от София, Пловдив и Монтана в сферата на строителството, транспорта и охранителната дейност.

Задълженията им възлизат на 31 млн. лв. Така над 15 000 българи, които работят в тези фирми, живеят, без да са получавали пари от юли или отпреди това. „Това, което забелязваме през последните седмици, е, че работодателите започнаха да изплащат заплати за предстоящите коледни празници”, заяви Михайлова. От януари до сега след проверки на ГИТ и НАП са били изплатени над 220 млн. лв. забавени възнаграждения.

Водещи новини

Още новини