Гъбари се запасяват с пиратки за започващия сезон на диворастящите гъби.
Въпреки студеното време стари гъбари вече обикалят традиционните находища с горските плодове, разчитайки с бране на гъби да компенсират недостигащите семейни бюджети. Много от тях са безработни, пише в. "Марица".
Пътеките на гъбари и мечки се пресичат, разказват опитни планинари. Бродещите из закътаните горски кътчета хора се натъкват непрекъснато на пресни следи от шетащите след зимния сън едри хищници в планината. По Проекта за кафявата мечка еколози и природозащитници вече поставиха и предупредителни табели по мечите пътеки.
Хората трябва да вдигат шум, движейки се от гората, защото така предупреждават мечките за човешко присъствие и те се крият - така природозащитниците съветват всички, които шетат из горите в Смолянско, било поради работа или на разходка.
Многобройните гъбари, които тръгват в ранни зори за горските плодове, разчитат на пиратките, за да плашат и да се отбраняват при нужда от мечките.
Със затоплянето на времето и "тръгването" на гъбите човешкото присъствие в горите ще става все по-многобройно. Затова все по-често горската тишина ще бъде нарушавана от пукотевици. Макар че брането на гъби е "самотно занимание", защото всеки е заинтересуван да събере повече, гъбарите започват да се движат най-малко по двама заради порасналата меча популация през последните години.