Българката Светлана Станева срещу трансджендър на Олимпиадата, спортното ни министерство излезе с позиция

Getty Images, архив
share

Министерството на младежта и спорта изказва притеснение от безпрецедентната ситуация, в която се озова боксът на Олимпийските игри в Париж и от която пряко засегната е България.  

Регламентът създава условия за конфликти, на каквито вече сме свидетели. Очевидно има проблем, който датира още преди Олимпийските игри, но се разпали с пълна сила в Париж. Неяснотата относно правилата за допускане на състезатели в женския боксов турнир в Париж 2024 е предпоставка за съмнения и контестации, което е недопустимо по време на най-големия и чист спортен форум, датиращ от древността.

С класирането си на четвъртфинал в категория до 57 кг българката Светлана Станева ще срещне именно Ю Тин-Лин (Тайван), която е една от двете състезателки, за чиято полова принадлежност голяма част от спортния свят изразява съмнения.

След като ММС се запозна с множество становища по наболялата в последните дни тема, сме категорични, че принципите на олимпизма за чиста и честна игра, за уважение, солидарност и взаимопомощ не бива и не трябва да бъдат потъпквани в нито един спорт.

Българският олимпийски комитет с позиция: обяви се против мъжете, които бият жени на Олимпиадата

Спортът винаги е допринасял за укрепването на общественото здраве и физическата активност на народите, играел е роля в образователния процес на подрастващите, поощрявал е доброволческото участие и активното гражданско общество. Спортът винаги е допринасял и за социалното включване, интеграцията и равните възможности и не на последно място, спортът е играл важна роля за превенцията срещу расизма и насилието.

С оглед на гореизложеното, ММС  изразява надежда, че боксовият турнир ще премине без инциденти и при спазване на принципите на олимпизма.

Водещи новини

Още новини