Д-р Страхил Делийски за novini.bg: Кмет и общински съветник могат да бъдат избрани и с 5% от гласовете, но това вече не е демокрация

личен архив
share

Разговарям с преподавателя по политология в Алма матер, независимият анализатор д-р Страхил Делийски.

 

- Г-н Делийски, тези избори доказаха ли, че България върви по утъпкан път от други страни в ЕС? Какъв е вашият коментар за ниската избирателна активност?

- Един от ключовите изводи за този вот е ниската избирателна активност на местен вот, на който по условие се очаква повече заинтересованост. Политическите анализи са безпредметни, когато

местната власт ще има толкова ниска легитимност и ще представлява много малка част от гласоподавателите.

Това е изключително проблематично и е време да ни светне лампичката, че така повече не може. Големите партии сякаш предварително натискаха надолу възможността за повече гласуване и черешката на тази торта беше скандалът в петък с машините. Опорочена бе възможността да говорим за изборите като демократична процедура за представителство на интереси и на хора, отново влязохме в полето на технологиите. Струва ми се, че ако час по скоро политическият елит не погледне сериозно на този проблем, нищо добро не ни чака. Кмет и общински съветник могат да бъдат избрани и с 5% от гласовете, но това вече не е демокрация.

- Какво се случи в София, според вас, в града живеят и работят над 1/3 от българите в трудоспособна възраст?

- Няма изненада в случилото се в столицата от социо- икономическа гледна точка. Голяма част от проблемите в София не са функция просто на човешки грешки, а на системни причини, които много добре в своята кампания обобщи Ваня Григорова.

- Можем ли да обобщим, че тук има сблъсък на капитала срещу труда?

- Можем да обобщим, че така не е само в столицата, а и в цялата държава. За разлика от всички наши нови братски държави в ЕС, ние тук отказваме да водим този разговор по много причини. Замислете се обаче – щом този феномен успя да пробие в столицата, то смятайте как е в останалата част от страната. Най-забележителното е, че тази важна тема се подценяваше и бе окачествявана като ретроградна и т.н.. Но това е един нормален разговор, който се води в цяла Европа и в света, към който искаме да принадлежим.

- Имате ли прогноза за балотажа след дни?

- Който твърди, че вече има такава, ще сбърка. Дори няма да дам пример от вота в съседна Гърция, минал наскоро там.

- Мадам Злата /.бел.ред. главна героиня от „Криворазбраната цивилизация”/ от центъра на София, загърби ли всички свои принципи и идеи за лустрация и декомунизация след като гласува така на този вот?

- Това е дълъг разговор, тук времето няма да ни стигне. Изследвам този тип култура от доста време и смятам, че имаме налице един

типаж от избиратели, които не мислят политически, а потребителски – те потребяват брандове, за тях това е важно. Какво стои зад един бранд, не ги интересува.

Този тип мислене е много характерно за тази политическа субкултура, която е най-разпространена в София.

- Мислещ човек ли е българският избирател?

- Да. В демокрацията избирателят винаги има право. Дори да не ни харесват неговите предпочитания. И да не разбираме защо голямата част от гласоподавателите не отиват до урните, тъй като се чувстват непредставени – това също е много показателно за демокрацията.

Водещи новини

Още новини