Ставаме все по-зависими от моментните реакции, създава се еуфория, но най-лошото е, че законодателството и законодателят реагират "ad hoc" (Латинският израз се използва самостоятелно или като част от израз в различни полета, но винаги обозначава нещо възникнало спонтанно или създадено за точно определен казус).
Това заяви в "Денят започва" психологът Росен Йорданов по повод приетите вчера от НС промени в Закона за защита от домашно насилие.
Йорданов изрази съмнения по начина, по който това се случва.
Според него при законодателни промени трябва да има внимателни анализи и да се обмисли всичко - да бъдат изчислени правните, социалните и психологичните последствия. Заяви, че не разбира например каква е разликата между насилие между двама души и насилие в интимна връзка и ако човек има три паралелни връзки - коя е по-интимната.
Според психолога има опасения, че това което ще се случи ще има обратни последствия.
Бившият директор на СДВР Валери Йорданов смята, че законите могат да бъдат допълвани и подобрявани в положителен аспект и с насока, а не да се приемат промените на парче. За него обаче самата система по линия на сигурността не работи.
"Тя е блокирана и оттам идва недоволството на хората. Системата е от преди 30-40 години, като за времето си е била ефективна, но сега е абсолютно неадекватна. Трябва да бъде много по-гъвкава, много по-отворена към другите институции, с по-голямо взаимодействие с тях", каза Йорданов.
За него обаче оставките не решават въпроса.