„Криминалният контингент в момента се занимава с политика у нас, опитва се да прави и съдебна реформа. Става въпрос за удар директно по демократичния модел и правовия ред в държава. Когато заплашваш главен прокурор, когато заплашваш магистрати, шефове в полицията – това е не само скандал, а директна атака срещу устоите на държавността“. Това заяви политологът Цветанка Андреева в предаването „Политика на прицел“ на телевизия СКАТ.
Повод за коментара и са разкритията на държавното обвинение, че обвиняеми и издирвани лица, сред които Красимир Каменов, по прякор Къро, Цветан Василев, румънецът Овидиу Семенеско, обвиняемите Дилиян Георгиев и Тони Иванов, заедно с журналиста от сайта BIRD.bg Димитър Стоянов, са влезли в заговор за дискредитиране на висши полицаи, прокурори, следователи, съдии и са работили за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев.
„Голямата опасност е, ако мафията и олигарсите започнат да си мислят, че през съдебната реформа могат да извоюват свободата си“, коментира политологът.
Цветанка Андреева беше категорична, че в микса от кризи, в които държавата се намира, институциите не могат да допуснат безпроблемно финансиране на активни мероприятия и политически партии от компрометирани лица и олигарси. „В Сърбия летят от ЮАР, от Дубай – виждаме как вече има едно консолидирано лоби, което за жалост доказано минава през финансирането на политически партии.
Затова финансирането на политическите партии в демокрацията е изключително следено – от САЩ, до цяла Европа. На това там се гледа под лупа и е ангажирана не само магистратурата, но и общественото мнение. Как минава това финансиране и през медии, и през политически партии“, каза експертът.
И допълни: „Скандалът с NEXO, с Цветан Василев, с Божков не е само правен, проблемът е как те финансират политики. Главният въпрос е тези партии, на които те дават пари, чии интереси обслужват – на електората, който е гласувал за тях, или на спонсорите си“, коментира Андреева и посочи, че очаква прокуратурата в случая да е изключително силна и да реагира своевременно. По думите й няма смислена и силна съдебна система никъде по света, ако държавата и политиците не стоят зад прокурорите си.
„Помните случа с прокурор Джовани Фалконе в Италия. Фалконе стана силен, когато общественото мнение застана зад прокурорите и политиците вече няма къде да шават и те застават зад тях. Затова е изключително важно обществото да бъде ангажирането с това, което прокуратурата показва, а тя – да действа много хладнокръвно и да вкарва всичко в съдебна зала“, каза Андреева.
Политологът коментира и конкретните идеи за съдебна реформа на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“, които са насочени единствено към промени, свързани с прокуратурата и главния прокурор.
„Опасно е да радикализираш обществените нагласи и електората си. Страхувам се, че либералната коалиция никога повече няма да може да говори от гледна точка на легитимността и смисъла за всякакви реформи – най-вече за съдебна реформа. Защото вече нямат никакво право да си позволят лукса да дестабилизират и съдебната власт и прокуратурата – единствените що-годе останали стабилни институции“, каза още Цветанка Андреева.