Паметник на генерал Никола Иванов ще бъде изграден в родния му град Калофер.
По случай 110 години от Балканската война на площад „Христо Ботев“ в града бе направена първа копка на бъдещия монумент. Идеята за изграждането му е на членовете на Сдружение „Калоферски стопани“. Бъдещият паметник е записан в регистъра на военните паметници.
За построяването му са нужни 120 хиляди лева, като половината са осигурени от Министерството на отбраната, а 20 хил. лева са дарени от Община Карлово.
Председателят на Общински съвет - Карлово Доньо Тодоров, припомни живота и делото на генерал Никола Иванов. Той е роден на втори март 1861 г. в семейство на занаятчии в Калофер. Учи в Калоферското училище при даскал Ботьо Петков, в Априловската гимназия в Габрово и в Императорския лицей „Галата Сарай“ в Цариград. Завръща се в родния си град по време на Руско-турската война и преживява опожаряването на Калофер. След края на войната се включва в Българската армия, завършва Военно училище в София, а по-късно и Николаевската генералщабна академия в Санкт Петербург. Участва в Сръбско-българската война и Балканската война. През 1913 година генерал Никола Иванов е начело на Втора българска армия, която превзема Одринската крепост, сочена за непревземаема от германските инженери, изградили укрепленията, посочи Тодоров. Атаката започва на 11 март и приключва на 13 март, когато българските полкове един по един падат укрепителните линии, предава БТА.
Преди обед конен взвод на полковник Генко Мархолев, също калоферец, нахлува и пленява командващия крепостта Шукри паша. Тази битка слага край на Балканската война. До днес във военната теория битката при Одрин се дава като пример за сътрудничество и синхрон между различните родове войски, в случай между артилерията, пехотата и авиацията, коментира Тодоров.
През Първата световна война поради несъгласие с политическото ръководство на армията генерал Николов е отстранен от военните действия, а след войната е пенсиониран. През 1939 година с указ на цар Борис Трети е удостоен с най-високия чин в българската армия – генерал.
Разбирайки за инициативата на калоферското сдружение, застанахме безусловно зад нея, подчерта кметът на община Карлово Емил Кабаиванов. По думите му паметникът е признание за една голяма личност, оказала влияние в следосвобожденска България.
На церемонията присъстваха полковник Димо Гюдженов, началник щаб на 61-ва Стрямска механизирана бригада, Стоян Бозуков, председател на Инициативния комитет за изграждането на паметника, скулпторът Георги Балабанов, автор на монумента, представители на местната власт, културни институции, военнослужещи, граждани.