За да имаме като нация и държава бъдеще и да оцелеем физически и духовно, трябва да осъзнаваме своята отговорност и да пазим истината за нашето минало. Историческата памет е силна, когато се крепи на истината. Това каза президентът Румен Радев след премиерата на документалния филм „Девет глътки свобода“, посветен на Новоселското Априлско въстание от 1876 г. Филмът е по сценарий на проф. Атанас Семов и проследява героизма и саможертвата на българските революционери в района на Централния Балкан от времето на Априлското въстание, съобщиха от пресцетъра на държавния глава.
В речта си държавният глава отбеляза, че като наследници на героите от документалната лента, българите трябва да се замислим върху бъдещето на следващите поколенията и това какви учебници възпитават и създават възприятия в младите хора за отминалите събития.
Снимка: Президентство на РБ
„Можем ли да говорим за национално обединение, ако няма около какво да се обединяват децата ни още от училищната скамейка? Ако те не се възпитават в дух на национални ценности и идеали, любов и лоялност към България?“, попита държавният глава.
"Съдържанието в учебниците по литература, история и география да се превърне в отговорна държавна политика", призова Румен Радев. Той посочи, че институциите и ангажираните фактори трябва да намерят необходимото време за решителни действия относно учебното съдържание и призова учебниците по история и литература да се издават само и единствено от българската държава.
„Учебниците бизнес ли ще бъдат и всеки да печата някакви учебници, да пише и драска вътре, както на него му изнася или както са му казали, или както са му платили, защото има и такива?“, обърна се държавният глава към гостите на събитието.
Румен Радев изрази увереност, че с общите действия на всички будни българи, грешките по отношение на забравеното историческо минало могат да бъдат поправени, а в единението на народа ни е и залогът за бъдещето на България.