Краткият отговор е - не съвсем, поради немарливост изобщо към здравето и незнание от страна на по-голяма част от пациентите. Други пък предпочитат да се лекуват по способа "Питай Гугъл".
Как това може да се преодолее? Разбира се, със съдействието на лекарите. Интересен подход в тази област предлагат специалистите от обществената болница УМБАЛ "Св.Анна".
Още преди две години един от най-добрите български лекари в своята област - доц.д-р Росен Калпачки предупреди в интервю за novini.bg за тревожната тенденция, че заболяванията от инсулти се увеличават вследствие на Ковид 19.
Доц.Калпачки е началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Света Анна" /преди Окръжна болница/, ръководител е на най-големия Център за лечение на инсулти в страната, който се намира в същото лечебно заведение.
В началото на този месец световни агенции оповестиха, че
опасните инсулти вече зачестяват и сред младите хора не само у нас, а и по света.
В контекста на тези тревожни за съвремието ни тенденции, е похвално усилието на специалистите и институциите, които полагат усилия за помагане на болните от тази коварна болест и техните болести.
Като УМБАЛ „Св. Анна“-София, която беше домакин на първото по рода си обучение на пациенти с инсулт и техните близки. Затова съобщават от лечебното заведение.
Там вчера са дискутирани най-важните теми за лечението на инсулт.
"Д-р Добринка Калпачка се спря специално на това какво представлява Афазия и какво да очакваме. Д-р Нина Гацова изнесе лекция за основните понятия и методи използвани при рехабилитация след инсулт. В емоционална реч своя личен опит в грижата за пострадал от инсулт пациент сподели и Дорина Добрева Асоциацията председател на Управителния съвет на Асоциацията за инсулт и афазия (АИА).
Модератор на срещата беше доц. д-р Росен Калпачки.
След лекциите, в препълнената зала на последния етаж на Сграда Изток в болница УМБАЛ „Св. Анна“-София АД се проведе съвсем искрена и изключително полезна дискусия по почти всички засегнати теми. Хората живо се интересуваха не само от най-новите методи на лечение и рехабилитация, но и от чисто практическите съвети за това как да живеят заедно с пациент след инсулт и как да улеснят интеграцията на пострадалия в обществото!"
Смятам, че инициативата е много полезна, защото коварната болест заварва повечето хора неподготвени как да реагират, когато, да не дава Господ, това се случи. Освен това здравната немарливост е характерна за голяма част от нашите сънародници. Липсата на превенция и грижи за нашето здраве, е един от най-сигурните способи за си останем в черната статистика на класациите като най-болнава нация. Това зависи от нас самите и е в нашите възможности да бъде преодоляно.