-
03 декември 2021 10:02
- 3424
- 0
Как Ковид 19 и всичките му мутации вредят на нервната система и мозъка, има ли зачествяне на случаите с инсулт – питам един от най-уважаваните лекари в тази област у нас – доц. д-р Росен Калпачки. Той е началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ "Света Анна" /преди Окръжна болница/, ръководител е на най-големия Център за лечение на инсулти в страната, който се намира в същото лечебно заведение. Доц. Калпачки бе един от експертите в медицинския щаб, сформиран заради пандемията от коронавируса преди време.
С течение на времето, се натрупват все повече данни, че коронавирусът е инфекция, която поразява лошо не само белите дробове, а и нервната система. Нейното засягане не е от директното влияние на вируса, а от увредата на съдовете, които „хранят” мозъка. Т.е. става въпрос за съдова болест на мозъка. Там са най-тежките вреди, установени дотук, които Ковид нанася на нервната система. Това са най-тежките, но има и други, които ние, лекарите определяме като по-леки. Това са оплакванията от уморяемост, главоболие, световъртеж, загуба на концентрация и др. при хората, прекарали инфекцията.
Всичко това ние, лекарите, условно наричаме „мозъчна мъгла”.
В ежедневието най-често се сблъскваме с факта, че Ковид оказа влияние върху лечението и поведението спрямо тези заболявания, без да ги унифицира. Примерът е с мозъчния инсулт – заболяване, при което е важна и секундата време, но поради пандемията в целия свят се отчита, че ограничителните мерки са повлияли на ефективността при справяне с тази болест. Бързата реакция на здравната система, е изключително важна при лечението й, но достъпа на хората бе затруднен. Това се отрази и върху прогнозата, и върху смъртността.
Има зачестяване на случаите с инсулти. Впечатляващо е, че тази коварна диагноза вече засяга и по-младите, при които, ако нямаше коранавирусът, не биха се случили. При възрастните е трудно да се говори затова, че Ковид е причина за инсулт. Но при младите, може да се направи извод, че коронавирусът причинява инсулт. Става въпрос за т.нар. венозни инсулти, които засятаг повече жените, за разлика от другите, които са преобладаващо при мъжете.
Коронавирусът засяга съдовете на човека като инфекция, така се увеличава скоростта при образуване на тромби в тялото. Ако такива тромби попаднат в мозъка – това е инсулт. Затова директно Ковид увеличава риска от инсулт при хора, които иначе нямат други рискови заболявания.
Ковид променя реактивността на организма, активира процеси, които водят до повишено тромбообразуване.
Важно е да се ваксинираме, за да имаме поне в някаква степен контролирана среща с вируса.
Ваксините намаляват вероятността за тежка среща с вируса, но не ви дават гаранция, че изобщо няма да го срещнете и да се разболеете. Сега коментирам само заразата от гледна точка на вредите, които нанася на нервната система и мозъка. Не се наемам за анализирам други ползи от ваксината.
Мен лично много ме натъжава, че обществото ни е така разделено и по повод на ваксините. Понякога се шегувам сред колеги, че ако примерно фейсбук е съществувал преди години, вероятно човечеството до днес нямаше да може да се справи с едрата шарка, победена чрез успешна ваксина и масова ваксинация.
Последвайте канала на
Свързани новини
Проф. д-р Росен Димов получи световен приз за принос в роботизираната хирургия
29 октомври 202413:34
В УМБАЛ „Св.Анна” в София има 200 свободни работни места за медсестри, вдигат заплатите им до 2000 лв.
11 юли 202413:14
УМБАЛ „Света Анна” кани специалисти на експертна среща по проблемите на инсулта
26 юни 202412:22
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Ман Юнайтед 0:0 Борнемут, удар на Амад Диало
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан завърши годината с победа над Черно море
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Започна ремонт на "Кулата" заради влизането ни в Шенген
22 декември 202415:28
Почина ключова личност на Прехода
22 декември 202415:31
Предпразнично скочиха цените на тези храни
22 декември 202415:42
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин заплаши Украйна с нови разрушения
22 декември 202415:12
Подробен график на почивните дни през 2025 г., това са вариантите за дълга отпуска
22 декември 202413:37