Уникален византийски керамичен съд откриха археолози при разкопки край Бяла.
Находката е намерена при проучване на жилище в късноантичната крепост на нос Свети Атанасий. Съдът за готвене на пара датира от края на VI и началото на VII век и откритието се определя като рядък случай в българската археология, съобщи БНТ.
Керамичният предмет представлява затворен съд, в който се налива вода, поставя се на огън и започва да създава пара, която излиза през малки дупки в капака. Археолозите го определят като предшественика на съвременните, много често рекламирани съдове за готвене на пара.
Обикновено откриваме гърнета, които са с широк отвор, кани и други такива съдове, но този съд е наистина уникален с това, че той показва една технология, която ние познаваме сега, коментира археологът доц. д-р Валери Йотов.
Находката е открита в жилище от 614 г., за което се смята, че е разрушено и опожарено. Обитателите му, според археолозите, не са успели да вземат със себе си голяма част от имуществото и предметите, които са изполвали в ежедневния бит.
По думите на доц. д-р Валери Йотов, археолог, това е било жилище на трапезид, т.е. чейндж бюро. Там са открити около 150 медни монети, две златни монети, златарска везна и тежести за измерване на златни монети - екзагии.
Над 250 хиляди лева е изразходвала Община Бяла за археологически разкопки. От там се надяват държавата да окаже финансова помощ, за да могат да бъдат продължени проучванията в региона.