Бежанци от Украйна продължават да посещават центровете за помощи в цяла България. Освен да намерят подслон и храна, те се надяват най-вече на подкрепа и среща с други свои сънародници. В центъра за събиране на дарения на Сдружението на Украинските Организации в България "Мати Украйна" и „Грийнпийс – България“ в София на ден идват около 30 семейства. Това каза за БТА Таня Тошева, която вече месец посреща бежанците тук. Тя съдейства и за изпращането на хуманитарна помощ към Украйна.
Таня живее около 10 години в България, а днес се е посветила на помощта към своите сънародници. Споделя, че чувства болката им и вижда притеснението им. Самата тя има роднини в Киев.
На въпроса какво иска хората да знаят за ситуацията в Украйна, тя отговаря с друг въпрос: "Трябва ли да се разрушат Мариупол, Чернигов, Харков, че хората да повярват в това, което се случва?"
Според доброволката бягащите от войната украинци не са с нагласата да останат за дълго в България. Те чакат да стане по-спокойно и да се върнат в родината си, посочи Таня. По думите й украинците няма да се откажат от своя дом. „Нашата държава ще бъде нова, европейска“, надява се Таня. Света, друга украинка, родом от Запорожие, изрази подобно мнение: „Ние сме оптимисти в това, че Украйна ще си върне законните граници от 1991 г.“
Украинците се опитват да запазят високия си дух. В центъра за бежанци е оживено. При моето посещение имаше повече от 10 души - едните са дошли да помагат, а другите – да получат помощ. Очаквано в центъра срещам само момичета и жени с деца. Родителите идват за дрехи или храна. От центъра им съдействат и за документите за пребиваване в България.
Снимка: "Грийнпийс-България"
Мястото не е голямо, а навсякъде е отрупано с кашони и торби. В тях има всичко – от хранителни продукти до дрехи. В единия ъгъл са отделени детските играчки. Таня разказа за момиченце на около шест години, което се е разплакало, когато е посетило центъра. Детето е голямо, разбира какво става, ние й даваме подаръци, тя плаче, спомня си Таня. Според нея на децата им липсват приятелите и ежедневието, което са имали до преди войната.
Доброволката отбеляза, че майките изпитват притеснение да вземат от продуктите. Жените дори се разплаквали и се налага доброволците да ги убеждават, че няма нищо нередно, защото „българите от чисто сърце помагат“. Аз ги питам "Защо плачете", а те ми отговарят: „Защото ние винаги сме давали, а сега трябва да взимаме нещо“, разказа Таня. За да се опита да разведри обстановката, тя често прибягва до хумор, говори високо, пее, за да развесели своите сънародници. Таня уверява, че украинците имат висок дух и знаят как да се усмихват въпреки войната. Тя дава за пример с това колко много двойки са сключили брак по време на конфликта. „Има живот, ние не само воюваме“, подчерта още Таня.
Украинците в България са нетърпеливи да продължат живота си. Те искат да намерят работа и жилище, коментира Деница Петрова, ръководител на „Грийнпийс – България“. Тя е приела в дома си Татяна от Чернигов, която е вокален педагог и се надява да работи и у нас по професията си. „Татяна вече си стъпва на краката. Очаквах вкъщи да дойде човек, който е емоционално травмиран и му трябва време да се окопити. Но виждам как тя всеки ден търси своя път“, разказа Деница. Татяна активно се включва и в помощта за бежанците.
Снимка: "Грийнпийс-България"
От 1 април кризисният център ще се помещава в Централните софийски хали на бул. „Мария Луиза" 25. Причината за преместването, както посочват от „Грийнпийс – България“, е, че досегашният офис вече не може да побере цялата добрина на помагащите. Новото място ще е по-широко, с повече възможности за събиране на хора и съхранение на даренията. По стените отново ще има изрисувани послания за мир.
Всеки, който иска да помогне, може да дари пролетни и летни дрехи и обувки, които може да не са нови, но трябва да са чисти и запазени. Приемат се още пакетирани храни и хигиенни материали, както и кухненски съдове. Лекарства също са необходими.
Таня и Деница ще се радват да видят още хора, които са съпричастни към каузата. Двете, както и самите украинци, остават с надеждата, че съвсем скоро войната ще приключи. Таня е уверена, че разрушените градове ще бъдат отново възстановени, а хората ще се върнат в домовете си.