Моя приятелка, която живее във Великобритания показа касовата си бележка от пазар в една известна хранителна верига, от която става ясно, че дори да обръщаме паундите в левове, стоките, които си е напазарувала са по-евтини отколото у нас. Така е и в Германия, Австрия, Нидерландия. А само преди дни синдикати и работодатели прогнозизираха, че у нас поскъпването на храните ще продължава и може да стигне до 30 на сто. Вероятно защото нашите заплати са по-високи от тези на Острова?! Или ...
Бързам още в началото да поясня, че по време на война наблизо, галопираща инфлация и политическо напрежение у нас, нямам никакво намерение да се заяждам с когото и да е, а само да попитам това онова за скъпите храни, които слагаме на трапезата си и за които харчим най-много от месечните си бюджети.
Храните на едро поскъпват по стоковите тържища,
бе обявено още в края на първата седмица на февруари 2022 год..Това официално показват данните от бюлетините на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Видяхме как на дребно хората се тълпят за олио, някои обещаха скоро стълпотворения и за захар, брашно ...
Фактите за скъпите храни у нас са известни не от вчера и днес, дори земеделският министър Румен Порожанов /2017-2019 г./ лично призна и обеща да се помъчи да накара тромавата държавна машина да се задейства в интерес на потребителите. Да, ама не.
Ялови бяха и опитите на някои политици през годините да се въведе по-ниска ставка за ДДС на всички основни храни. Навсякъде в страните от ЕС има по-ниска ставка върху ДДС на храните, последни го въведоха в Румъния преди 2 години. Нашенските обаче, нали са много ербап и пишман демократи, обявиха подобни мерки за „популистки” и не рачиха да сторят нищо добро за хората.
До днес пазаруваме доста по-скъпо, спрямо съгражданите ни от другите държави в ЕС. Справка: касовата бележка по-горе. Плащаме скъпо и прескъпо за папкането, нищо че сме най-бедни сред европейците. И това, ако не е парадокс, здраве му кажи!
Отдавна българите се чувстваме като сирачета, изоставени от институциите, които само издържаме.
А по повод на коментираните тук проблеми, хич не е ясно примерно какво ефективно правят от Комисията за защита на потребителите и федерациите, които са за защита на потребителите!?
Разбирам, пазар е, пазарни принципи, ама ние тук по-демократи ли се пишем и от англичаните, германците, холандците?!
Не, не сме. По-бедни сме, а очевидно и по-глупави, щом позволяваме и над три десетилетия все не успяваме да си отвоюваме поне за храната, която не е по-качествена от произведената у нас, да не плащаме по-скъпо.