Това са изводите от изследване на Институт "Отворено общество" за периода от 2009 до 2011 г., което днес бе представено на конференция.
Според доклада ниското обществено доверие в съдебната власт и полицията се запазва. Доверието в МВР е с около 10 процента по-високо отколкото доверието в съдебната власт, но в международен план е също ниско.
Остава висок броят на тежките престъпления срещу личността и делът на несъобщената на полицията престъпност, както и на осъдителните решения срещу България в съда в Страсбург, сочат данните на института.
Според изследването разходите на съдебната власт и МВР отиват в преобладаваща си част за издръжка на твърде многоброен персонал. "Инвестиции в системата са трайно ограничени, като и правосъдието, и МВР имат много ниски капиталови разходи".
В повечето европейски страни съдилищата са с от 30 до 50 процента по-малко отколкото при нас. По финансиране на
съдилищата България е сред първите седем страни в рамките на Съвета на Европа. По отношение на финансиране на прокуратурата България е на първо място, сочат данните от доклада. Полицейската дейност в България като дял от БВП е на първо място в Европейския съюз по финансиране. България харчи за полиция два пъти повече от средното ниво в ЕС и три пъти повече от страни като Дания, Швеция, Финландия, според доклада.
България е сред шестте страни в ЕС с най-много полицаи на човек от населението.
От института препоръчват огромните ресурси, които страната заделя за правосъдие и вътрешен ред да се управляват по-ефективно и системите да се реформират така, че да постигат по-добри резултати.