Лошото правосъдие ни излиза все по-скъпо

  • 15 януари 2014 07:10

  • 1911
  • 2
Лошото правосъдие ни излиза все по-скъпо
©

Лошото правосъдие струва все по-скъпо на бюджета на съдебната власт, т.е. на данъкоплатците. От януари до края на ноември 2013 г. съдебната власт е дължала 3 869 549 лв. обезщетения по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). От тях са платени малко над 2.7 млн. лв. За забавените плащания се трупат и лихви. Това става ясно от справка, поискана от в. "Сега" от Висшия съдебен съвет по Закона за достъп до информация.

За цялата 2012 г. са изплатени 3 638 822 лв., а година по-рано - 3 602 859 лв. Оказва се, че съдебният съвет няма данни какви конкретни обезщетения са осъдени да платят съдът и прокуратурата, както и самият ВСС. В предходни години такава информация е била налична и предоставяна от съвета. По правило най-много обезщетения плаща държавното обвинение. ЗОДОВ казва, че държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление, осъждане, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства. Когато определят размера на обезщетението, съдиите, които гледат дела по ЗОДОВ, трябва да вземат предвид тежестта на повдигнатите обвинения, колко време е продължило наказателното преследване, дали човекът е бил в ареста и за колко време, как се е отразил процесът върху физическото и психическото му здраве и върху взаимоотношенията му с близките му. Зависи и дали делото е било с обществен отзвук. Отделно държавата плаща между 1 и 3 млн. лв. всяка година обезщетения по решения на съда в Страсбург.

От 1 октомври м.г., принудена от Страсбург, България въведе и административна процедура за компенсация на бавно правосъдие, която е алтернатива на делата по ЗОДОВ. От процедурата могат да се възползват както жертвите на престъпления, така и осъдените престъпници. Гражданите могат да изпратят жалба в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) и ако имат основания, правосъдният министър им предлага споразумение и обезщетение до 10 000 лв. За обезщетения по ЗОДОВ таван няма. За първата година на действие на новата процедура бяха платени близо 83 хил. лв. обезщетения по 21 споразумения.

По закон на всеки 6 месеца ВСС трябва да анализира причините за забавянето на делата и да взема мерки за тяхното отстраняване. Както първият, така и вторият и последен засега анализ на съвета се ограничават предимно в преразказване на статистика и посочване, че повечето забавени дела са тръгнали от Софийския районен съд, минали са през градския съд и са стигнали до Върховния касационен съд. Сочат се няколко случая, най-фрапиращ от които е на гражданско дело, продължило 20 години, 3 месеца и 20 дни. Процесът е по Закона за възстановяване на собствеността върху одържавени недвижими имоти. Според електронното деловодство на Софийския градски съд по делото все още няма влязъл в сила съдебен акт.

В т.нар. анализ са посочени и 10 причини за забавянето на делата. Освен критиките към съда, са описани и случаи на разследвания, по време на които за една година разследващите, ръководени от прокуратурата, са назначили само една експертиза и са разпитали двама свидетели. Съветът напомня на шефовете в съдебната власт да организират работата така, че да не се стига до забавяне на делата.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1911 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2014.01.16 | 14:28

2
съда греши одират кожата на данъкоплатеца,партиийте крадат пак одират кожата на данъкоплатеца,за каквото и да ти дойде на ум данъкоплатеца се му е в гъза,и така ще е докато не грабне сопата
Българин

2014.01.16 | 14:28

1
До кога в България ще се назначават кадри спуснати с парашут. Не само в правосъдието етакъв проблема,а и в икономиката. Щом си член на водеща партия трябва да ти намерят хубаво местенце,а дали ставаш за там никой не го интересува. Мен ми се струва,че всичко това се прави умишлено слагат на такива места некадърници само да защитават интереса на партията която ги е сложила. До кога това безобразие.

Добави коментар

Водещи новини