Д-р Веселин Герев за novini.bg: Изолацията ни превърна в полу-завършени психопати

pixabay, личен архив
share

През изминалата година отрицанието, хейтърството и негативизма трайно се настаниха в общуването на хората в социалните мрежи и интернет. Докъде може да доведе тази новозародила се култура на отхвърлянето, според която с едно изречение, извадено от контекст, се решаваха и направо съсипваха човешки съдби? Има ли начин да се опазят децата ни от това влияние в мрежите? Какво е психичното здраве на българите и има ли шанс да се върне нормалността?
Разговарям с психиатъра д-р Веселин Герев. Той има практика в София и Пловдив, а интересите му са насочени към стресови, тревожни и депресивни състояния. Има много публикации във водещи медицински издания по целия свят по изброените теми. 

Отрицанието и отхвърлянето, са модели на поведение. Човешката психика, още от времето на изследванията на Фройд, е установено, че работи по няколко механизма - на копирането, който е в по-късна детска възраст и в пубертета, на отражението и на отрицанието. По принцип отрицанието е най-простият вид психологична защита. Когато човек има някакъв стресов проблем или нещо, което го притеснява, най-лесно е да каже: Не, това го няма. По този начин, Фройд е установил, че човекът се успокоява. Тогава лекарства не е имало. От там нататък е нормално, с течение на времето, това да се превърне в модел на поведение на човешката психика.
Примерно: „Има много заболели от СПИН” – „Да, ама на мен няма да ми се случи”. 
Или: „Има много катастрофи по пътищата” – „Да, ама аз карам внимателно и колата ми е сигурна”. 
Т.е. винаги се намира някакъв модел на отрицание, който се превръща в стандарт на поведение.

Самата психика на хората е устроена така – да отричат застрашаващите ги и стресови за тях събития и така да се успокояват.

Актуален пример в това отношение е и поведението на много ваксинирани хора, които нападат неваксинираните, въпреки лично за себе си са направили всичко, за да се застраховат и би трябвало да са спокойни, но не са. И понеже се страхуват, нападат всички, които не мислят като тях. 
Навсякъде по света човешката психика действа по един и същ начин. При хората от нашето общество, също. Всичко се базира на този тип импулсивни, рискови процеси и затова в обществото ни има изобилие от негативизъм и отхвърляне. Понякога това е ирационално, но друг път може да се окаже рационално, защото по този начин някои хора се съхраняват живи и здрави. Защото натрупването на напрежение, не освобождаването му води до увеличени нива на кортизол и от там до разстройване на психиката и здравето на човек.

Детската психика работи на принципа на копирането. Ако родителите имат поведение на мразещи и отхвърлящи хора, то това се отразява на подрастващите.

Тяхното поведение се формира така и е огледало на родителите, на обществото, на битието ни. Децата са и без това много объркани от постоянно променящата се образователна система, и ако ги приучаваме и как да се държат, ще ги превърнем в някакви роботи. Това ще е по-вредно, отколкото да ги оставим на семействата да ги възпитават. Психичното здраве на българите през последната година е като на хората по цял свят – психопатско.

Хората до такава степен бяха подложени на напрежение, че изградиха психопатски норми на поведение.

Под натиска на управляващи, политици, те загубиха голяма част от своята емоционална същност, чувството си за емпатия, че станаха жертви на един огромен социален експеримент. Знаем, че западните общества отдавна живеят в изолация, комформизъм и капсулация. Обаче тук, ние, сме доста по-социални като южняшки народ и общувахме с колеги, приятели, съседи. През последната година изолацията ни превърна в полузавършени психопати.

Нормалността няма да се върне.

В съзнанието на хората вече има много натрупано напрежение и безспокойство, подозрителност, колебание и т.н..Затова много допринасят и недостоверните източници на информация, което ги прави още по-мнителни и подозрителни. Виждате какво става – излиза някаква новина и отдолу веднага се изсипват негативни коментари. Самият живот превърна хората в такива. Стресовият период от 2 години, в който всички са нащрек от страх за живота си, допринесе за капсулацията на хората. А капсулацията е характерна за шизофренните разстройства.  Всичко, което ни се случи, е част от един огромен социален инженеринг. Властта навсякъде по света тласка хората към дебилизация. Вижте как много хора започнаха да вземат решения вместо нас и да ни ги налагат. Все едно сме някакви психично болни хора, неспособни да управляват сами животите си и затова властите ни поставят под запрещение.
Всичко това не може да си отиде по-рано от 4-5 години. На мен лично ми се струва, че никога няма да си отиде.
Затова за празниците нека хората се съберат със своите близки и приятели и вместо ненужни вещи да си подарят хубавите емоции на общуването, на комуникацията. Иначе съвсем ще загубим своята емпатия и ще се превърнем в роботи, разхождащи се с кредитни карти.

Водещи новини

Още новини