За последната година са били засегнати правата на стотици хиляди български граждани, сред които правото на лична свобода и сигурност, свободата на изразяване, правото на придвижване, правото на труд и образование, както и правото на здраве. Това се посочва в годишния доклад за правата на човека на Българския хелзинкски комитет.
Пандемията е поставила под въпрос безусловността на основните човешки права и свободи. В най-неблагоприятна позиция се оказват уязвимите групи, които са били подложени на големи ограничения. За такива се посочват блокадите на ромски квартали по време на пандемията и липсата на механизми за изключване на определени групи с увреждания от обхвата на ограничителните мерки.
В редица случаи властите използват противоепидемичните ограничения, за да задушат критични политически и граждански изяви срещу техни политики. Мерките предизвикаха периодични дисфункции в работата на съдебната система, пише в доклада.
Докладът посочва и отправените критики към страната ни от международни организации по отношение на принципите на правовата държава и зачитането на човешките права. Само за година Комитетът на министрите към Съвета на Европа е публикувал четири резолюции срещу страната ни заради продължително неизпълнение на решения на Европейския съд по правата на човека.
От Българския хелзински комитет отчитат системно нарушаване на права по време на протестите с искане за оставка на правителството и главния прокурор, отбелязва БНТ.
Още в първите дни на протестите през юли властите отказаха да различават мирните протестиращи и провокаторите. Полицията нееднократно употреби несъразмерна сила, а проведени проверки не доведоха до признаване и санкциониране на полицейското насилие, се казва в доклада.
Друг проблем, който посочват от организацията, е влошаващата се медийна свобода у нас. Те припомнят и критиките на "Репортери без граници" за безразличието на правителството по този въпрос.