Пламен Димитров: COVID кризата увеличи още повече неравенствата в обществото

Булфото/Архив
share

Дали мерките на правителството бяха адекватни? Отговорът за мен е и да, и не. Социалните мерки наистина спомогнаха да се запазят над 250 000 работни места. Относно икономическите мерки има доста сериозни критики. Последните прогнози за икономиката ни не са толкова розови. За мен мерките в тази сфера можеха да бъдат по-адекватни и да сработят по-бързо.

Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ президент на КНСБ Пламен Димитров, който коментира икономическата и социалната ситуация в страната в условията на COVID кризата.

Ето колко са новорегистрираните безработни за периода февруари - декември 2020 г.

"В условията на криза почти всички българи обедняха. Няма как. Със сигурност неравенствата в общетсвото се увеличиха. Хората с ниски и средни доходи пострадаха най-много. Редица сектори успяха да постигнат ръст, но повечето търпят сериозен спад. Очакванията за 3 и повече процента ръст на БВП могат да се случат само при ръст на потреблението. За мен лично икономиката ще започне да се възстановява някъде след второто тримесечие на годината", погнозира той.

Пламен Димитров с обобщение за кризата: Доходът вкъщи стана несигурен

"Следващата година ни чакат два вида избори. Всички знаем, че те са свързани с блокаж на администрацията. Надявам се изборите да не попречат много на работата в социалните сфери и хората, пострадали най-много от пандемията, да могат да бъдат подпомогнати адекватно. Партиите, които се явяват на избори, трябва ясно да заявят как ще работят за възстановяването на икономиката и какво ще свършат в социалната сфера. Трябва да се гарантира устойчивост на доходите, както и растеж, за да можем да догонваме останалите държави в ЕС", каза още Пламен Димитров.

Водещи новини

Още новини