Седем деца на починали от корона вирус лекари и учители ще получават стипендии по 500 лв. месечно от началото на следващата година. Средствата са от дарителския Фонд за децата на герои, основан в началото на ноември като подкрепа за образованието на децата, но и като акт на съпричастност към семействата, от които заразата отне майки и бащи.
Седемте деца на възраст 3, 5, 7, 9, 11, 13 и 16 години са първите деца на фонда. Едно от тях остава пълен сирак след смъртта на майката, а преди няколко години и на бащата.
През следващите дни Общественият съвет на фонда ще заседава отново, за да приеме документите на още едно 12-годишно дете – за десет дни вирусът убива един след друг баща му, дядо му и баба му, всички те медици.
„В деня, когато гласувахме първите стипендии, едно от децата посрещаше рождения си ден за пръв път без баща си. Тези пет семейства са загубили нелепо и трагично обичан млад родител, училища и болници губят колега и приятел – във всеки един от случаите трагедията е огромна, белезите от нея ще останат за цял живот“, разказва председателят на Проект „За Доброто“ и на Обществения съвет на фонда Кремена Кунева.
До момента основателите на дарителския фонд имат информация за около 20 деца, чиито родители са станали жертви на вируса. Към кампанията се присъедини Националното сдружение на общините (НСОРБ), което помага за издирването и осъществяването на контакт с близките. Без изключение разговорите са мъчителни и за семействата, и за доброволците от фондацията. Фондът обяви, че ще заседава и извънредно, за да задвижва по-бързо процедурата за отпускане на стипендиите.
За съжаление, децата на фонда вероятно ще се увеличават. За съжаление, лекарите, медиците и учителите са сред професионалните групи, в които жертвите на пандемията са най-много. Не можем да ги утешим, но можем да се погрижим да не страдат и от материалните лишения, с които е свързана загубата на работещ родител в активна възраст, отбелязват от фондацията. Държавата не се интересува какво губят близките с преждевременната смърт на родителя - наследствените пенсии са повече подаяние, отколкото подкрепа и внимание, коментират инициаторите на Фонда.
Фондът ще дава стипендия на децата, докато навършат пълнолетие или докато завършат средното си образование. Парите се набират година за година изцяло от дарения с кампании през следващите 10, 15, а може да се окаже и повече години. Заедно с това доброволците и дарителите ще предложат на семействата професионална психологическа помощ, за да се справят с травмата. За няколко седмици от основаването на фонда бяха събрани парите за почти 7 стипендии за цялата следваща година.
Общественият съвет, който взе първото решение за стипендиите, е в състав Кремена Кунева и Свилена Георгиева (Проект „За Доброто“), Веселина Йорданова (Фондация „Бикоуз“),
Петър Велков (учител по математика), д-р Таня Андреева (педиатър, Човек на годината за 2020 с каузата „За истинска детска болница“), Никола Рахнев (създател на Гората.бг) и Весела Бикова от HP Enterprise Bulgaria - представител на дарителите.
Големите дарители ще участват в заседанията на ротационен принцип с пълно право на глас при вземането на решенията и при проследяването на развитието на децата.
Фондът ще разказва историите на семействата на починалите лекари, медици и учители, без да разкрива имената и лицата на децата, за да ги предпази от непремерен интерес, подчертават създателите от Проект „За доброто“ и учителят Петър Велков в партньорство с Фондация „Бикоуз: в помощ на благотворителността“.
Всеки желаещ може да стане дарител по един от трите начина:
С дарение по сметката на Фондация „За Доброто“:
Райфайзенбанк (България) ЕАД
BIC код: RZBBBGSF
IBAN номер: BG91RZBB91551012773591
основание: Фонд за децата на Герои
Чрез Платформата.бг,
Фонда за децата на Герои - https://bit.ly/3qiCsbd
С DMS на номер 17777 с текст „DMS GEROI”