Какво се случи с психиката ни след появата на COVID-19?

Pixabay
share

Близо година живеем в нова реалност, а именно пандемия от COVID-19. Тази ситуация оказва влияние върху целия ни живот и най-вече се отрази на психиката на много хора. Какви проблеми се отключиха  сред обществото -  NOVINI.BG потърси експерта психолог Мария Чомарова от Асоциация Анимус.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33002

За голямо съжаление по време на пандемията  се наблюдава увеличаване на насилието над жени и най-вече домашно такова. Това е поради няколко причини. Едната е стресът, който е все по-голям, както и напрежението поради неизвестността, в която се намираме. Неизвестността е свързана с евентуална загуба на живот, което всъщност прави травматичното на ситуацията. Така смъртта от екзистенциален проблем се превръща в личен. Малко или много всеки един от нас се намира под високо напрежение във връзка с живота си и този на близките. Точно този висок стрес и напрежение за съжаление води до депресивни състояния и до агресия и за съжаление най-близките са първите обекти, върху които ние вентилираме напрежението и емоциите. Това са приятелите ни и семейството ни, така че дори в семейства, където до сега не е имало домашно насилие все по-често то се случва. 

Мадлен Алгафари: Слушайте тялото си, то ни никога не греши

Другата голяма причина е ,че хората работят от вкъщи, децата учат в дома си и тази липса на пространство понякога пречи и хората влизат в конфликт на интереси.

Как всичко това се отразява на психиката на децата? По-агресивни ли са те?

Децата също претърпяват големи загуби. Те загубиха свободния си начин на живот, училищната среда, контактите си с други възрастни, в някой случаи бабите си и дядовците си поради ограничителните мерки  и до някъде с приятелите си. Тези големи загуби и при тях доведоха до покачване на напрежението. Те станаха по-чувствителни, настроенията им се менят по-често, отколкото обикновено. Сега по-малките деца са по-раздразнителни  и избухливи по-трудно вербализират емоциите си, защото не са научени на това, а ги отреагират с тиранично поведение. Това всичко ескалира напрежението вкъщи и за съжаление трудно се справяме в тази ситуация. 

Какви са съветите? 

Ако може да се обърне тенденцията в семейството, да не се карат, а да се подкрепят. Но това трудно се случва, защото има липса на комуникация. Не, че хората искат да се карат, но не се разбират, не разбират намеренията желанията на другия. Нека хората да говорят без да се прекъсват, да се чуе партньора какво иска да каже, да се опитаме да погледнем реалността през неговите очи да влезем в неговите обувки. Да задаваме повече отворени въпроси това важи и за комуникацията с приятелите ни.

Най-важното е да не се притесняваме и да търсим помощ, ако напрежението ни е повече.

Цялото интервю с психолог Мария Чомарова от Асоциация Анимус за NOVINI.BG може да чуете  ТУК.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33002

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини