Старите гори на България спечелиха вота на европейските граждани в наградите на "Натура 2000"

Pixabay
share

Старите гори на България спечелиха вота на европейските граждани в наградите на Европейската комисия "Натура 2000", съобщиха от Изпълнителната агенция по горите. Българските стари гори получиха заслужено отличие като спечелиха вота на европейските граждани за забележителни достижения в управлението и опазването по "Натура 2000" - мрежата на ЕС от защитени природни обекти. Това бе обявено днес на онлайн - церемония по награждаването на отличените страни. България се състезава с 27 финалисти от 79 допуснати за участие кандидатури, получени от всички страни на общността и Обединеното кралство.

"Това е признание за положените дългогодишни усилия на лесовъдите в нашата страна и достойна оценка на общата съвместна работа на Изпълнителна агенция по горите и природозащитните организации за подсилване значението на обществените и екологични функции на горите. Един процес, започнал преди около 100 години с обявяването на първите резервати в България, днес намира изражение в съвременните политики и практики по консервация и опазване на вековните гори", каза д-р инж. Ценко Ценов, зам.-изпълнителен директор на ИАГ по време на събитието.

България има уникалния шанс да бъде победител с европейската награда "Натура 2000" със старите си гори

Гласовете на европейските граждани са показател за важността на положените от нас усилия в посока на опазване на едни от най-ценните местообитания на територията на Европа.

Процесът за законовата защита на вековните гори стартира през 2016 г. с обособяването на 110 хиляди ха държавни гори за "Гори във фаза на старост" в Натура 2000, което практически означава удвояване на съществуващите в страната резервати.

Обособяването на такива територии се осъществява в един широк контекст на природосъобразно горско стопанство, формиран от съвременната горска политика на България. Основен акцент в тази политика е адаптивно управление на горите едновременно към климатичните промени и съвременните икономически и социални потребности. Това определя управлението на този ресурс като изключително важна и отговорна задача, поверена на лесовъдите, а настоящата награда като оценка на техния стремеж за промяна в разбирането за стопанисване и управление на горите.

На церемонията присъстваха д-р инж Ценко Ценов, експерти от Изпълнителна агенция по горите, Веселина Карвъкова и Нели Дончева от WWF България; Тома Белев - Асоциация на парковете в България; Андрей Ковачев - Сдружение за дива природа, Балкани, добавят от Агенцията.

Водещи новини

Още новини