От началото на ловния сезон на 3 октомври, в системата на Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ за контрол и изследване на дивите прасета за Африканска чума по свинете /АЧС/ - Модул "Лов", са въведени 1089 проби от диви прасета от три осъществени ловни излета. Вирусът е потвърден в една от изследваните проби, съобщи пресцентърът на БАБХ.
От БАБХ информират, че осъществяват непрекъснат контрол във връзка с разпространението на АЧС в страната. Упражнява се надзор над всяко отстреляно или открито умряло диво прасе, като задължително се вземат проби и се въвеждат в софтуерното приложение Модул "Лов". БАБХ създаде и въведе в експлоатация Модул "Лов" в работата на всички лаборатории, извършващи изпитвания за наличието на АЧС. Данните за пробите се въвеждат от ловците в Модул "Лов" в електронен формат през мобилно устройство, вместо на хартия.
Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията. След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация за него, чрез своето мобилно устройство. Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на Агенцията по храните. Модулът "Лов" е създаден, за да подпомогне и облекчи работата при вземането, изпращането и изпитването на проби от диви свине за заболяванията Трихинелоза и Африканска чума по свинете. Използването на приложението предотвратява и често допускани грешки, дължащи се на неправилно или неточно попълнена на хартия информация. С въвеждането на модула се улеснява и ускорява процесът на предаване и обработване на пробата, както и на получаване обратно на резултатите от изследванията.
По отношение на отглеждането на домашни свине усилията на ветеринарните власти в последните две години са насочени към подобряване на нормативната база, по-голям обхват на ветеринарните грижа и контрол, подпомагане на стопаните по прилагането на новите мерки и осведомяване на обществото. От БАБХ припомнят, че са извършени промени в ЗВД и Наредба 44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти. В началото на 2020 г. е разработен и се изпълнява План за контрол и предотвратяване разпространението на заболяването АЧС в България. Подобрен е обхватът на ветеринарния контрол, като се осигурява ветеринарно обслужване на малки населени места и на малки животновъдни обекти, каквито са например личните стопанства. БАБХ разработи оперативни процедури и инструкции за прилагането на новите правила, а ветеринарните проверки са непрекъснати, за да се съблюдава спазването им.
Лабораторният и клиничният надзор в свиневъдните обекти продължава да се извършва ежемесечно. Това включва клинични прегледи на животните от официален лекар, клинични прегледи на всяка пратка свине преди движение /между обектите, към кланица и други/, ежеседмично пробонабиране от умрели свине по време на отглеждането и кръвни проби 7 дни преди движение. В обектите тип лично стопанство се упражнява усилен контрол на регистрация и населване, инвентаризация на обектите от този тип, както и на такива с нерегламентирано отглеждане на свине. Разработените мерки срещу АЧС целят недопускане на разпространението на заболяването. При констатиране на огнище на АЧС в обект за отглеждане на свине се прилагат мерките за контрол и ликвидиране на болестта Африканска чума по свинете, съгласно нормативната уредба, информират от БАБХ.