Денят на Съединението на България - 6 септември да се чества и като Ден на единението на нацията предлага инициативен комитет. Предложението беше представено на пресконференция в БТА от акад. Георги Марков - председател на Инициативния комитет, акад. Иван Гранитски, проф. Илия Тодев, Нешка Робева, Петко Н. Колев - съпредседател на Инициативния комитет.
На 4 септември граждани ще се събират пред мемориален комплекс "Гарнизонно стрелбище" зад НДК. Те ще поднесат венци на паметника "Вдовиците" и на стълба за екзекуции, посочиха от инициативния комитет. Ще се почетат жертвите, дадени преди 9-ти септември 1944 г. Гражданите ще се поклонят пред скръбта на почернените български майки. След това ще има мълчаливо шествие до плочите с имената на жертвите на българското братоубийство след 9-ти септември 1944 г пред НДК. Ще бъде поднесен венец .
Освен в София шествие на помирението ще има и в други градове - Стара Загора, Шумен, Белене , Варна и други.
От Инициативния комитет вярват, че трябва да честваме Съединението единени, т.е. да довършим днес великото дело на нашите предци. По думите на Петко Колев помирение можем да постигнем само на основата на пълната историческа истина, а тя е, че в сурова гражданска война след 1918 г. едни българи избиха други българи и преди 9 септември 1944 г, и след това. От Инициативния комитет за национално Единение "6 септември" напомнят, че и от двете страни има засегнати хора, че хиляди български майки са били забрадени с черни кърпи.
Петко Колев посочи, че българското общество е заболяло от вируса на разединението, като лечението трябва да мине през изповядване на цялата историческа истина.
Акад. Георги Марков - председател на Инициативния комитет, посочи, че на днешните събития около новата сграда на НС се призовава за велико народно въстание, а от инициативния комитет призовават за велико народно единение. По думите му обществото продължава да е разделено и това оправдава стремежа за съгласие.
Нешка Робева отбеляза, че покрай спорта е разбрала, че най-големите приятелства се създават със съперници и това, че мисленето е различно, не бива да е повод за омраза.
Проф. Илия Тодев припомни поуките от българското Възраждане и красивите думи- завет: "многообразие в единството". Акад. Иван Гранитски отбеляза, че в момента се наблюдават катастрофични резултати, институционален и структурен разпад и е очевидно, че този модел, който следваха досега с политическите сили в парламента и извън парламента, не работи. Необходим е нов подход - дали ще е нова кръгла маса или нов обществен договор, ще реши избирателят, допълни той.