Показаха ценен ръкопис на Панайот Пипков в Ловеч

Facebook/ Община Ловеч
share

Ловешкото основно училище „Панайот Пипков“, където композиторът създава музиката по стихотворението на Стоян Михайловски „Химн на светите братя Кирил и Методий“ през 1901 г. представи чрез видео на страницата на община Ловеч във Фейсбук ценен ръкопис на своя патрон по повод предстоящия 24 май - Ден на българската просвета и култура и славянската писменост.

Ръкописът е на детската оперета „Щурец и мравка“.

Ново проучване заплита мистерията със Свитъците от Мъртво море

Авторът на „Върви, народе възродени“ написва текста и музиката на оперетата през 1910 г., а преписът е направен от неговия ученик Евстати Попов на 11 януари 1912 г.

Документът е бил изложен на базар от колекционера Атанас Илиев и оттам е придобит от ловешкото училище. Там се пази и поздравителна телеграма по повод 25 години успешна учителска дейност на Панайот Пипков от тогавашния просветен министър Васил Радославов.

Сред богатото музикално наследство, оставено от композитора, който в ловешкото училище „Йосиф Първи“ през 1901 г. написва музиката към стихотворението на Стоян Михайловски „Химн на светите братя Кирил и Методий“ са и много популярни хорови песни, като „Сладкопойна чучулига“, „Когато бях овчарче“ и „Де е България“.

Водещи новини

Още новини