Специалисти от Басейнова дирекция "Черноморски район" /БДЧР/, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и Регионалната лаборатория към ИАОС са извършили проверка по сигнал за умряла риба във Варненското езеро, съобщиха от пресцентъра на БДЧР.
Проверката е извършена вчера в участък от крайбрежието на Варненско езеро - на около 500 метра източно от "Терем - Флотски арсенал" в посока село Константиново /срещу ТЕЦ Варна/. Там са установени големи количества умряла риба - попче и гюмюш, в езерото и на брега.
Взетите експресни водни проби за анализ от мястото не регистрират отклонения. От Басейнова дирекция уточняват, че ще бъдат извършени лабораторни анализи по биогени, неразтворени вещества, БПК5 /биологично потребление на кислород/ и амоняк, за да се установи причината за измиране на рибата. Уведомена е РИОСВ във Варна за извършване на проверка, която да установи бреговите източници на замърсяване.
Резултатите от анализа на водните проби от акватория на Варненското езеро и "Морска гара" от предишните проверки по двата сигнала са готови, съобщиха още от Басейнова дирекция. За първия сигнал за червено оцветяване и мъртви делфини са отчетени отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по два показателя БПК5 - 5.9 mg/l при норма до 4 mg/l, и общ фосфор - стойност 0.082 mg/l при норма до 0.06 mg/l.
Резултатите от пробите по втория сигнал за мътни и замърсени води в района на "Морска гара" показват отклонения от нормативно установените стойности за добро състояние по показател БПК5 - при анализа е отчетена стойност 9.1 mg/l при норма до 4 mg/l. Наличието на червено-кафяво оцветяване на водите свидетелства за процеси, свързани с цъфтеж на фитопланктона, допълват от БДЧР.