Може ли да се очаква отново да влезе нещо? Разбира се, че теоретично може. Няма как да се избегне вирусът. Това заяви доц. Андрей Чорбанов от Лаборатория по експериментална имунология към БАН.
„Организмът се бори на много нива, антителата са една малка част от борбата”, обясни той в предаването „Плюс – минус“ по Нова телевизия относно битката срещу COVID-19.
Все повече се цели да се активизира клетъчният имунитет. Смята се, че това е нещото, което предпазва населението от този вирус, коментира професорът.
Относно разработването на ваксината д-р Чобанов заяви, че по принцип направата отнема между 1,5 г. до 2. У нас специалистите са още в първа фаза на разработването на ваксина за коронавируса. Използва се чуждо ноу-хау и съветите на експерти. Тестовете обаче отнемат много време, защото трябва да има участници.
По думите на професора много държави вече са обявили създаването на ваксина срещу коронавируса, но в началото първите правят много грешки.
„Много хора залагат на антитела, все повече и повече резултатите показват, че антителата способстват проявата на вируса в клетката. При вирусите имаме едно изключително разнообразие. Вирусът е една експериментална молекула, която има изключителни различия. Много е трудно да се сравнява един вирус с друг”, обясни проф. Чорбанов.
Специалистът от БАН коментира, че е важно хората да имат здрав имунитет, който се влие от добрата храна и въздействието на околната страна. Според него е трябвало младите и здравите българи да не бъдат ограничавани. Той не е бил съгласен с наложената социална изолация. Според него уединението на тъмно не е добре за организма. Отбеляза, че сега вече хората ще имат възможност за повече излизания навън. Подчерта също така, че най-важно е правилното хранене и спортът, както и набавянето на витамин Д.
Хубаво е, че поне в рамките на София доста хора спортуват и се движат. Ударна диета трябва да бъде конролирана, предупреди той и добави, че не е фен на диетите или веганството.
Проф. Чорбанов разказа, че едно време при върлуването на испанския грип още се установило, че разпространението на заразата намалява извън палатките в затворените лагери.
Навън няма как вирусът да циркулира.
Напомни също, че малките деца не боледуват, те може да са само позитивни, но не заразяват. По тази тема той се позова на научни статии на колеги от чужбина.
Даде пример и с Швеция, където не са били затворени яслите и детските градини, а масово заразяване сред децата не е имало.
Проф. Чорбанов коментира, че не намира връзка между стафилококовата ваксина и предпазването от коронавируса.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?