Вижте колко са вече случаите на коронавирус у нас

МС
share

За денонощие са регистрирани 63 лица с коронавирус. Това бе съобщено на днешния брифинг на Националния оперативен щаб в Министерския съвет. Увеличението е с 5.4% от вчера.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Общо 1234 са случаите на коронавирус у нас. 285 пациенти са в болница. 41 от тях са в интензивни структури. Най-възрастният пациент е на 95 години, а най-малкият – бебе на 2 месеца.

Починалите са двама души през изминалото денонощи. 54 вече са всички загинали от вируса.

От последните двама е починал мъж на 95 години от Инфекциозна болница. Той е имал и други заболявания. Другият починал е пациентка на 73 години с карцином на бял дроб и други прилежащи заболявания.

Новите положителни проби са констатирани в областите София (16 случая), Плевен (19 случая), Видин (7 случая), Благоевград (5 случая), Бургас (4 случая), Кюстендил (3 случая), Стара Загора (3 случая), Силистра (2 случая), Пазарджик (1 случай), Пловдив (1 случай), Перник (1 случай) и Ямбол (1 случай).

Най-много заразени до момента има в София – 639 души.

Два нови случая на заразени деца - в Плевен, момче на 4 години и в София, момиче на 12 години. Те са слека симптоматика.

При медицинския персонал новите случаи са 6.

197 са излекуваните.

Мутафчийски коментира, че има увеличение в активните случаи, т.е. повече са заразените, а по-малко са излекуваните.

Днес началникът на щаба съобщи за по-интересен случай - един от пациентите 38 дни е бил интубиран.

Началникът на щаба ген. - майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски отговори на въпрос дали може да се отворят парковете за майки с деца.

"Искрено се надяваме, че нашите съграждани и сънародници ще спазват физическата дистанция и ще стане възможно да могат да се разхождат в парка с малки деца. Нашата препоръка, която ще е принципна, кметовете да определят реда и подробностите по посещенията с деца. Все пак следим и заболеваемостта. Тенденцията трябва да се отчита на седмична база", обясни Мутафчийски.

Стана ясно, че в неделя ще бъде направен експеримент с отварянето на паркове и градини за посещение в София. Целта е да се провери дали гражданите ще спазват необходимата дистанция.

Той отново подчерта, че най-важно е да се запази здравната ни система. У нас има 18 лаборатории. Целта е била да има 7000 легла за прием на болните от новия коронавирус.

"Никога не сме давали напразни надежди, водейки се от предишни споделени принципи от предишни заболявания. Това е нов вирус и пред нас стоят нови неизвестни. Споделихме в началото, че не наблюдаваме в 100% образуването на антитела", заяви Мутафчийски.

Междувременно от щаба казаха, че COVID-19 може да се предава и през повърхности, освен по въздушно-капков път.

Началникът на РЗИ-София Д-р Данчо Пенчев пък увери, че лечебните заведания са снабдени с всички предпазни материали - от маски до калцуни.

"Има готовност да подаде там, където е необходимо. Не ми е известно Трета градска болница да иска някакви количества (защитни средства, бел.ред.), каза той.

Нов пик на заразени с COVID-19 у нас. Броят им вече е 1171

"Искам да ви кажа, че потенциалът на София е доста силен", отбеляза също д-р Пенчев, добавяйки, че има капацитет и за разкриване на нови места.

Относно засилване мерките на сигурност в болниците и спиране на репродуктивните процедури, Мутафчийски каза:

"Говори се за постепенно увеличаване обема на болниците. Акцентът е женските консултации, детските консултации, хроничните заболявания и онкологичните. На следващия етап трябва да влязат и процедурите по репродуктивност. Така стои и въпросът за трансплантациите".

И добави:

"Ние сме изключително заинтересовани тази дейност да продължи. Препоръката е да се изработят сигурни протоколи за действие".

Имало е разговор и с проф. Оливие Собран, трансплантолог от Франция, който също е потвърдил, че са спрени трансплантациите.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини