Смятам, че промяната има нужда от доказване. Реалностите от тази пандемия наложиха определен модел на поведение на всички общества и правителства. Дори тези, които бяха решени да не се съобразяват със строгите мерки на ограничение като Великобритания и Нидерландия, само дни по-късно направиха обратен завой и въведоха мерките, които сега се прилагат не само в Европа, но и в целия свят и ограничиха свободното придвижване на своите граждани. Такова мнение изрази политологът доц. Огнян Минчев в ефира на ''Още от деня'' по БНТ.
,,Мерките срещу разпространението на тази зараза не са насочени срещу свободата и правата на хората. Но след края на пандемията, ако гражданското общество по света не внимава и не окаже въздействие върху властимащите, същите те могат да се изкушат и да съхранят някои от елементите, предприети заради тази извънредност'', коментира политологът.
,,ЕС трябва да положи усилия, за да предпази своите членки от икономически срив. В тази връзка България е по-застрашена от Италия, тъй като ние не сме член на Еврозоната и нямаме право на допълнителни субсидии. Поради тази причина нашата страна ще получи от ЕС около 800 млн. евро финансова помощ за справяне с последствията от коронавируса, докато съседите ни от Гърция ще получат пет милиарда евро финансова помощ, защото Гърция е член на Еврозоната'', разясни той.
По думите на доц. Минчев и без тази криза ЕС нямаше да може да оцелее дълго без налагането на още по-сериозни реформи, които са започнали да се правят заради поредицата от кризи от 2008 г. насам.
,,Трябва преструктуриране на ЕС за създаването на нов модел, който да го пресъздаде в силна институционална структура и в по-силен икономически модел. Трябва ни такава Общност, която да е в състояние да разреши днешните дилеми на ЕС'', отбеляза в заключение политическият анализатор.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?