Горанов с важно предупреждение за схемата 60:40

Кадър: БНТ
share

Не можем с лека ръка да обещаваме всичко, нямаме този капацитет. Ще достигнем до всеки, но с възможностите, които имаме. Така финансовият министър Владислав Горанов отговори на въпрос какво ще направи държавата за работещи, засегнати от извънредното положение, въведено заради коронавируса.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

В предаването „Панорама“ по БНТ той коментира липсата на съгласие с бизнеса и синдикатите по мярката 60/40 за работещите. По думите му на държавата й се е наложило да се срещне с „непознат враг“, който ще остави сериозни икономически последствия, а богатите ще бъдат по-засегнати.

На кои бизнеси трябва да помогне държавата заради извънредното положение

„На нас ни се наложи буквално за 2 седмици да направим и да вземем решения, които отнемат месеци и години. Искаме да сме убедени, че някой няма да злоупотреби“, коментира финансовият министър.

„Успешни бизнеси днес изведнъж панически се оказаха най-страдащи. Мярката не е към бизнеси, а към работни места. Ключовата дума е солидарност“, обясни още той.

Владислав Горанов отново обърна внимание на нещо, което спомена и преди дни – работодателят да си направи „прецизно“ сметката дали е готов лесно да се раздели със служителите си.

„Ако приемем, че той ще плаща 40% от заплатата, а ние 60%, то той трябва да направи сметка дали може да издържи два месеца и половина и дали има ценни служители в своята фирма“, поясни финансист номер едно.

За Владислав Горанов има пряко и моментално засегнати бизнеси като хотели, ресторанти и заведения, които могат буквално да претендират за защита. Но има и бизнеси като хранително-вкусовата промишленост, където може да се говори дори за по-високи обороти, отколкото за загуби заради кризата с коронавируса.

На въпрос кое първо пази държавата от фалит, Горанов отговори:

„Този въпрос е смислен, но незавършен, защото това са взаимосвързани неща. Хората и бизнесът са част от държавата, Опитваме се да помогнем на всички, които са пострадали от кризата. Същевременно бюджетът е създаден да помага на социалната и здравна система. Целта е да позволим на тези системи да функционират достатъчно дълго.

И добави още: „Със сигурност ще страдаме, в това изпитание преразпределението на усилията е трудното уравнение на тези, които взимат решения“.

Държава, работодатели и синдикати не се разбраха за компенсацията 60/40 заради коронавируса

В коментара си за икономическите мерки на държавата в борбата с коронавируса Владислав Горанов изтъкна, че не трябва да гледаме Франция и Германия, а дори и Гърция, където се обещават големи помощи, защото и трите държави са в еврозоната, откъде се възползват с финансова подкрепа в тази ситуация.

„Когато даваме пример с тях, трябва да имаме предвид, че пътят ни към европейската интеграция все още не е приключил“, напомни финансовият министър.

Той отправи критика и към онези, които коментират против влизането на България в еврозоната.

Междувременно по случай Деня на театъра Горанов увери, че хората в културата няма да изгубят вече заявените от държавата субсидии, въпреки липсата на изпълнени представления.

Финансовият министър отново засегна темата и за маргиналите, които ще останат без помощ от държавата.

„Маргиналът са хора, които са се самоизключили сами, една група от хора, които нямат никаква връзка с държавата, дори нямат лични карти, хора, които не търсят активно работа, не пращат децата си на училище“, коментира той.

И обясни, че не визира нищо лошо в този коментар, а изхожда от етимологичното значение на думата маргинал.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини