Една от основните промени, които предлагаме в Кодекса на труда са да се увеличи от 150 на 300 часа извънредният труд за година, но само след договореност със синдикатите, чрез колективно трудово договаряне. Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева по време на представяне на основните политики на социалното министерство до края на мандата на кабинета, предаде репортер на Novini.bg.
Друго предложение е да се направи ново изчисляване на работното време от 8 на 4 месеца, с цел да се гарантира платения годишен отпуск на новите служители. Това ще стане с промени в Конституцията, за да може служителите да могат да ползват платен годишен отпуск след 4 месеца трудов стаж. Сега платения си годишен отпуск работникът може да ползва, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Ако той е придобит през първата година на работа на служителя, той има право да го ползва за същата година в пълен размер. Когато обаче част от него е придобита в две години, той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година. За втората година вече придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер.
Друго предложение предвижда командированите служители да получават възнаграждения според размера на страната-членка, в която пребивават.
Друга промяна, касаеща работодателите, предвижда да се завишат санкциите към работодателите, допускащи системни нарушения. Тези предложения са на ниво работна група и предстои да бъдат обсъдени от работодатели и синдикати.
По думите на Сачева младежката безработица се увеличава, като към момента е около 170 000. „Работим съвместно и с други институции, за да стигнем до тях и да им предложим програми за трудова заетост. Ще им издадем сертификат за умения, за да им служи за работа в бъдеще“, каза тя.
Предстои да се изработи Кодекс за социална закрила. Целта е да се осигури по-справедливо разпределяне на средствата за нуждаещите се. Сега се отпускат до 3,5 млрд. лв. за хората с увреждания за социални услуги, помощи и пенсии. Министър Сачева увери, че няма да се отнемат придобити права от Закона за личната помощ, а целта на анализа е да се предложат промени, които да бъдат по-целенасочени към хората с увреждания.
Социалният министър обърна внимание още, че друг голям резерв на пазара на труда са хората с увреждания. Работодателите могат да получат подпомагане от 10 000 лева при осигуряване на работни места за тази група хора. Тя поясни, че предприятията могат да получат до 100 000 лева финансиране, ако обезопасят технически работните места или намалят вредните условия за работещите. Задължително условие обаче е работниците да имат трудови договори, а предприятието да има представители на трудова медицина.
Друг акцент, който се поставя е придобиването на по-добри дигитални умения на служителите.
Като голям проблем бе отчетена липсата на специалисти в социалната сфера. Затова държавата ще инвестира в подготовката на кадри в тази сфера.
„Ще настояваме част от професионалните училища да подготвят кадри, необходими в социалната сфера. Това е особено нужно за деца с увреждания и възрасни хора с ментални проблеми. Целта е да се мотивират повече млад хора да работят в сектора на социалните услуги. Такива специалисти са много търсени. Ще излезем с концепция до края на 2020 г. за това какви хора ще се търсят, какво да се подобри в областта на образованието и какви да са подходящите условия на труд. Това ще помогне да имаме много по-устойчива тенденция. Политиката трябва да бъде целенасочена и продължителна, за да даде своите добри резултати“, каза Деница Сачева.
Социалният министър призна, че Законът за личната помощ е приет без необходимата финансова обосновка.
„За да се реализира той трябва да се осигурят над 900 милиона лева, без да сме сигурни, че постига целите, които си е поставил. Въпреки това опасенията на майките за загуба на извоювани права, са безпочвени“, увери тя. „Имаме действащ закон за социалните помощи. Бюджетът до момента е над 3,5 млрд. лева. Ресурсът не бива да бъде разпиляван. Именно затова се питаме не е ли време да имаме Кодекс за социална закрила? Трябва да поддържаме баланса, за да не създаваме зависими хора, които разчитат само и единствено на държавата", подчерта Сачева.